Cumhur Reisi Erdoğan, Büyük Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Şişko Küşat Töreni’nde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ” Türkiye, yıllar evvel tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak hesaplı modelini değiştirdiği için bu toptan fırtınadan arz az kayıpla çıkacaktır, anca da oluyor.” dedi.

Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Iri Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Şişko Küşat Töreni’nde konuştu.

Milletin son iki asrının kayıplarla, baştan ayağa kalkmalarla, varlığına ve ruhuna müteveccih saldırılara cebin direnmekle geçtiğini belirten Erdoğan, 6 asırlık âlem devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken üstelik Cumhuriyet’i yeniden kurarken birlikte vesayetle, darbelerle, krizlerle yoğrulurken bile bilcümle inançlarını dokuz canlı, umutlarını diri tuttuklarını tabir etti.

Erdoğan, Milli Mücadele’yi kazanan milletin, Cumhuriyet’in kuruluşunun peşi sıra sahne ettiği mütekâmil, kalkınmış, gönençli Türkiye’ye aksetmek için hayli aramak mecburiyetinde kaldığına işaret ederek, uzunca bir süre kalkınma hamleleri, demokrasi girişimleri, sanayileşme gayretlerinin önünün kesildiğini, milli ve manevi değerleri zılgıt eden seçme nev gelişmenin önünün sonuna kadar açıldığını belirtti.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Türkiye’den elan tahakküm şartlarda kalkınma ve demokrasi mücadelesine giren ülkeler gücük sürede sefer alırken, Türkiye’nin gelişigüzel 10 yılda benzeri yaşadığı darbelerle sonsuz buz pateni yaptığını anlatan Erdoğan, “Tek pekâlâ bu, vakit kaybetmeden kişi eksiklerimizden, hatalarımızdan kaynaklanan bire bir kapsam değildi. Türkiye’nin seçme alanda köylü kalması için kurulan o mekanizmalar öylesine güçlüydü ki gür oruçlu birtakım girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu. Bu süreçte merhum Menderes’in ve rahmetli Özal’ın gösterdiği kalkınma çabalarını, merhum Erbakan’ın ve merhum Türkeş’in sergilediği yerel, milli duruşu hep takdirle anıyoruz.” diyerek konuştu.

“Ülkemizi, Cumhuriyet’in hedefi olan çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkardık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümete geldiklerinde, iki asırdır altyapısı ihmal edilmiş, demokrasisi tutkun, ekonomisi gelişmemiş mevdu, politik ve askeri gücü sürekli törpülenmiş ayrımsız Türkiye’yi devraldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Hızla kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık enfrastrüktür eksiklerini 20 yılda tamamlayacak benzeri nazik kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye, sanayiden tarıma temas alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan asri medeniyet seviyesinin üstüne çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, salgın dönemiyle onu izleme fail küresel asayiş ve soylu erki krizi sırasında çok henüz iyi anlaşılmıştır. Ümranlı ülkeler karışma kül dünyanın dengeleri allak bullak olurken, tığ hedeflerimize akla yatkın yürüyüşümüze katiyen mesafe vermedik. Bire Bir şekilde demokraside da rastgele kesimden vatandaşımızın türe ve hürriyet alanlarını genişleterek, toplumsal gerilimlere ve yıldırı örgütlerinin istinatgâh bulmasına okazyon veren cümle çarpıklıkları ortadan kaldırdık.”

Gabar, Cudi, Tendürek, Bestler Dereler ve gayrı bölgelerde yapılan terör operasyonlarını hatırlatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hep yıldırı inlerini bunların kafalarına kafalarına geçirdik mi? Mikro süresince, dar dışında bunu başardık mı? imdi bile başarmaya değiştirmeden bitmeme edeceğiz. Bu savaşım tabiatıyla kolay gerçekleşmedi. Attığımız seçme adımda dışarıdan ve dâhilen kaynaklanan birçok engellerle karşılaştık. Birçok kavgalar verdik, nice bedeller ödedik ama hamdolsun Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hepsinin bile üstesinden geldik.”

“Ekincilik Emniyet Kooperatifleri sayısını 3 bine çıkaracağız”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, millete kazandırdıkları ürün ve hizmetlerin yanında toptan ve lehçe gelişmelerde, Türkiye’yi gelişigüzel bakımdan dünyanın sunma ciddi ülkelerinden biri haline getirdiklerini söyledi. Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Bugün Türkiye’yi dünyanın en balaban 10 ülkesi arasına girmeyi hedefleyen ayrımsız vizyona kavuşturduysak, bunu, akıbet 20 yılda kurduğumuz altyapıya ve verdiğimiz mücadeleye borçluyuz. Sonuç dönemde milletimizin canını yakan kâh sıkıntılar… Ama bu dünyanın bile sorunu. Siz bakmayın Avrupa’sından Amerika’sına kadar eksiksiz ümranlı ülkelerin, sanki böyle bir sorunları yokmuş gibi davrandığına. Emniyetli olun onların başındaki karaca bulutların taşıdığı hınç yağmurları, bizim yaşadıklarımızla kıyas de edilmez. Bak gaz bulamıyorlar. Şu anda marketlerin rafları Avrupa’da abes. Demin tığ Ekincilik Yüreklilik Kooperatifleri’yle vatandaşımıza henüz ucuza ürünlerimizi satmaya başladık ve bu artarak devam edecek. 1300 şerha marketi derakap 2 bin, 2 bin 500, 3 bine çıkartacağız ve benim vatandaşım Tarım Itimat Kooperatifleri’nden ucuz nişane almaya bitmeme edecek.

Türkiye, yıllar geçmiş tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak kazançlı modelini değiştirdiği için bu toptan fırtınadan bildirme birkaç kayıpla çıkacaktır, öyle birlikte oluyor. İnşallah yılbaşından sonradan, aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların, vatandaşlarımızın günlük hayatlarındaki olumlu yansımalarını henüz iyi göreceğiz. Bütün söylediğim kabilinden kardeşlerim, az buçuk sabır ve çıktı destek istiyorum. Zira bizim yer balaban gücümüz, birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimizdir. İnsanlarını güvenlik ve refah şemsiyesi altında yaşamaya alıştırmış ülkelerin temel krizi ise henüz kullanılmamış başlıyor. Istihsal ve hazırlık kanallarındaki bozulmayı, para alanındaki dalgalanmayı, işsizlikle birlikte içtimai çalkantılar izlemeye başladığında hepsinin da elbette çaresizce sağa sola yalpaladığını göreceğiz. Tığ ise birtakım beribenzer sarsıntılara karşın mücadeleyi bırakmadan, istikameti bozmadan yolumuza devam ediyoruz.”

“2023 hedeflerini yavaş yavaş hayata geçirdik”

11 sene geçmiş 2023 hedeflerini zar ettiklerinde, birilerinin dümen geçtiğini, yaşanılan onca hadiseye karşın hedefleri adım adım hayata geçirdiklerini ve eksikleri tezce tamamlamaya çalıştıklarını anlatan Erdoğan, “Deminden 2023 hedeflerimizden aldığımız güçle 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz ardından 2071 idealimiz gelecek. Bütün söylediğimiz kadar süresince bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız.” diye niteleyerek konuştu.

DÜRÜST Parti hükümetlerinde Kütahya’ya yapılan envestisman, düz yazı edilen iz ve getirilen hizmetlere ilişik verileri paylaşan Erdoğan, serencam 20 yılda Kütahya’ya 26 milyar lira değerinde yatırım yapıldığını söyledi.

Erdoğan, Kütahya’ya 2 bin 685 bakir derslik yapıldığını, Kütahya Esenlik Üniversitesinin kurulduğunu, yükseköğrenim ancak akak kapasitesinin 12 bin 493’e ulaştırıldığını aktararak, şu bilgileri verdi:

“Toplumsal yardımlarda Kütahyalı ihtiyaç sahiplerine toplam 1,7 milyar teklik tutarında gerçeklik aktardık. Mecmu 1057 yataklı vagon 11 hastaneyle 43 esenlik tesisi nesir ettik. 610 yataklı vagon Kütahya Şehir Hastanemiz ile Domaniç Entegre İlçe Hastanemizin inşaatı sürüyor. Çevre ve şehircilikte Kütahya’da TOKİ marifetiyle 10 bin 783 konutun yapımını tamamlayıp adalet sahiplerine teslim ettik, 2 bin 189 konutun yapımı bitmeme ediyor. Şehrimizde 6 budun bahçesi projemiz var. Bunlardan birini tamamlayıp hizmete sunduk, 2’sinin yapımı, 3’ünün birlikte proje çalışmaları bitmeme ediyor.

Kütahya, Afyonkarahisar, Çeltek ve Eskişehir illerimizi kapsayan Frigya Vadisi’ni Anadolu’nun engelsiz hava müzesine dönüştürüyoruz. Bu bölgede hars ve termal turizme dair adına turizmin geliştirilmesi amacıyla şümullü icraat yapıyoruz. Ulaştırmada Kütahya’üstelik 24 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 317 kilometre ilaveyle toplanmış 341 kilometreye çıkardık. Halen yapımı süren çok sayıdaki misil çalışmasının ayrımsız kısmını önümüzdeki sene, bir kısmını de ahir yıl tamamlıyoruz. İl sınırları içindeki tamam demiryollarını sıfırdan yapmışçasına yeniledik.”

(Sürecek)

Share: