Kocaeli merkezli arakçılık şebekesi operasyonunda 36 kaknem tutuklandı

Kocaeli merkezli 3 ilde, evlerden yaklaşık 8 milyon teklik mesabesinde servet ile bezgi eşyası çaldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 41 zanlıdan 36’sı tutuklandı.

Kocaeli Asayiş Idarehane Müdürlüğü Hırsızlık ve Yankesicilik Kürsü Amirliği ekipleri, kentte değişik tarihlerde evden hırsızlık yapılması konusunda iş başlattı.

Yaklaşık 4 aylık ustalık ve fiziki takibin peşi sıra ekipler, arakçılık olaylarını benzeri şebekenin gerçekleştirdiğini tayin etti.

Ekiplerce, Kocaeli, İstanbul ve Kayseri’de planlı senkronik operasyonlarda 25’i karı 41 dalavereli yakalandı.

Ayrıca aranan 14 şüphelinin ise henüz evvel işledikleri muhtelif taksirat nedeniyle cezaevinde bulunduğu belirlendi.

Operasyonlarda, Kocaeli, İstanbul, Samsun ve Bursa’üstelik 35 evden çalındığı belirlenen kısaca 8 milyon liralık değerinde mülk ve ziynet eşyası ile 3 ruhsatsız pompalı tüfek, 2’si kurusıkı doğmak için 4 ruhsatsız tabanca, 169 muhtelif ebatlarda fişek ele geçirildi.

Şüphelilerin ikişerli evet bile üçerli gruplar halinde dolaştıkları ve kilitlenmeyen kapıları özel aparatlarla açarak evlere girdikleri tayin edildi.

Evleri dağıtmadan yalnız servet ya de değerli arayan zanlıların, hırsızlık yaptıktan sonra karışık bırakmadan hariç çıktıkları belirlendi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 41 kaba, adliyeye irsal edildi. Arakçılık şebekesindeki bazı kadınların, kucaklarında bebekleriyle polis araçlarına bindikleri görüldü.

Savcılık sorgusu tamamlanan zanlılardan 36’sı çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı, 5’i adli taharri neredeyse serbest bırakıldı.

Share: