DEPREMDE ÖLEN 9 YAŞINDAKİ MEHMET, ÇİZDİĞİ YILBAŞI RESMİNDE DEPREMSİZ YIL DİLEMİŞ

KAHRAMANMARAŞ’ta meydana gelen 7.7’lik depremde hayatını kaybeden Mehmet Yücel Çiçek Bozuğu’un (9) yılbaşında çizdiği resmi, Kayseri itfaiyesi personeli, enkazda buldu. Çopur’un, ongun çizdiği resimine ‘Yeni sene hümayun olsun. 2021 depremsiz ve koronasız benzeri sene diliyorum’ yazdığı görüldü. Resmi Kayseri’ye getirdiklerini belirten itfaiye eri Bağımsız Milletvekili Öksüm, “Kontrol-istirdat çalışmaları sırasında Fatma Çiçek Bozuğu adında kadından gürültülü aldık. O sese akıllıcasına yöneldiğimizde eşyaların olduğu bölgede evvel elimize gelen, Fatma Çopur’un oğlu Mehmet Yücel Çopur’un 2021 yılında çizdiği gösterici oldu. Elimize alıp, yazıyı görünce duygulandık” dedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana mevrut 7.7 büyüklüğündeki deprem sonrası Kayseri’den 71 itfaiye aracı personeli, kontrol-kurtarma faaliyetleri üzere Kahramanmaraş’a gitti. Ekipler, 7 Şubat’ta Hayrullah Mahallesi’nde Yeşilada Apartmanı’nın enkazında Fatma Çopur (36) ile oğlu Mehmet Yücel Çopur’un olduğunu belirledi. Fatma Çiçek Bozuğu, yanık çıkarılırken, oğlunun hayatını kaybettiği belirlendi. Hastaneye kaldırılan Fatma Çiçek Bozuğu de doktorların 4 periyot süren müdahalesine karşın kurtarılamadı. Ekiplerin enkazdaki çalışması sırasında, Mehmet Yücel Çopur’un yılbaşında çizdiği resme ulaşıldı. Çopur’un, dikme çizdiği resimine, ‘Yeni yıl kutlu olsun. 2021 depremsiz ve koronasız bir sene diliyorum’ yazdığı görüldü. İtfaiye erleri, etkilendikleri bu resmi Kayseri’ye getirdi. Bölgede 17 devir süresince faaliyet tay tay arabası ekipler, 37 kişiyi enkazdan esen kendisine kurtardı.

Yaşadıklarını anlatan itfaiye eri Hür Öksüm, “Kahramanmaraş’a kurtarma operasyonu üzere revan geçmiş ekibiz. Bölgeye gittiğimiz ahit yadımlama olduğunu gördük amma bu katabolizma normal bildiğimiz yıkımlardan değildi. Afet gibi aynı uzanım vardı. Elimizden geldiğince insanları kurtarmaya uğraştık. Kurtardığımız insanlardan birinin ahiret yolculuğu haberini biraz ilk aldık. Çok üzüldük. Bu aldığımız ikinci kötü haber. Taharri-kurtarma çalışmaları sırasında Fatma Çiçek Bozuğu adında kadından patırtılı aldık. O sese akilane yöneldiğimizde eşyaların olduğu bölgede geçmiş elimize gelen, Fatma Çopur’un oğlu Mehmet Yücel Çopur’un 2021 yılında çizdiği resim oldu. Bu resimde 2021 yılının yılbaşında çocuğumuz, ‘Depremsiz ve koronasız benzeri sene diliyorum’ diyerek yazmış. Hiltiyi enkaza vurduğumuzda karşımıza çıkan ilk özdek bu kağıttı. Elimize alıp, yazıyı görünce duygulandık. Tığ bile taş değiliz, etkileniyoruz amma duygularımıza bilgili olmaya çalıştık. Sesin sahibi Fatma Çiçek Bozuğu adında tıpkı kadındı, kendisi ile saatlerce konuştuk. ‘Orada mısın? Geliyoruz, götürümlü ol’ diye çıkardık. Çıkardığımızda yaşıyordu ama zaman aldığımız haberde üçüncü çevrim ayağı maktu, dördüncü zaman Fatma hatun hayatını kaybetmiş. Biz resmi yapan oğlunu göremedik. Fatma hanımı çıkardığımızda ‘Oğlum ve babam var’ diyordu. Fatma hanım çıkarıldıktan 1 dönme sonradan bile oğlu ve babasının donmuş bedenleri çıkarıldı. Biz çocuğun yaptığı resmi aldık ve Kayseri itfaiyesine getirdik. Çerçevelettik, daha çok itfaiyenin duvarında olacak. Bu ne kadar pres olsa dahi bize Mehmet kardeşimizi hatırlatacak” diye konuştu.

Share: