Çoruh Nehri üstünde nesir edilen 5 barajın tanıtıldığı Artvin Barajlar Müzesi kuruldu

Artvin’bile Çoruh Nehri üstünde düz yazı edilen 5 barajın tanıtıldığı Artvin Barajlar Müzesi kuruldu.

Vali Yılmayan Doruk, “10 Aile Müteharrik Gazeteciler Haset” zımnında kentte işyar matbuat mensuplarıyla Deriner Barajı birlikte kurulan müzede aynı araya geldi.

Burada gazetecilere açıklamalarda kâin Zirve, Artvin’in barajlar şehri yerine anıldığını belirterek, Çoruh Nehri üstünde yapımı tamam 5 baraj olduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin yer şişman barajlarının Artvin’üstelik olduğunu belirten Şahika, şu değerlendirmede bulundu:

“Deriner Barajı’mız 249 metre ile bir numara sıradaydı. Yusufeli Barajı’mız yapılınca 275 metre ile Türkiye’nin arz efdal barajı yerine kayıtlara girdi. Artvin temas yönüyle barajlar şehri. Tığ da bundan yola çıkarak burada barajlar müzesi kurduk. Artvin’deki barajların yapılması, teknolojisi, istihsal şekli ve tarihçesini anlatan, ilimizde bulunan barajların maketlerinin dahi meydan aldığı, teknik özelliklerinin anlatıldığı bir müze oluşturduk. Ülkemizde önce diyebiliriz. Eksantrik ayrımsız yerde işlenmiş barajlar müzesi namevcut. Barajlar şehrine birlikte tıpkı müze yakışırdı.”

Doruk, baraj müzesinin ati günlerde hizmete açılacağını rapor ederek, “Buradaki teknolojinin tanıtılması üzere üniversitelerden beceri geziler düzenleyeceğiz. Vatandaşlarımızın bile ziyaretine yalınlık olacak. Vatandaşımız gelip ilimizdeki barajların maketlerini görüp hikmet alabilecek. Domuzuna tıpkı düzlem oluştu. Ayrımsız eksiklikti, gidermiş olduk. Gelip görenler adeta büyüleniyor.” dedi.

Barajların seçkin birinin mühendislik harikası eserler olduğunu dile getiren Şahika, “En Üst mensur ettiğimiz Yusufeli Barajı’mız yüzyıla damgasını vuracak benzeri işaret. Türkiye’birlikte ikinci benzerini yapma şansımız de yok zira hakeza aynı coğrafya yok. Dolayısıyla Yusufeli bir tane olacaktır. Barajlar müzemizi ilimizin turizmine kazandıracağız. Turistlerin sargı duyacağı bire bir müze olacak.” diye konuştu.

Artvin Valiliği ve DSİ 26. Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle Deriner Barajı gövdesinde 918 metrekarelik alanda düz yazı edilen müzede, Çoruh Nehri vadisinde inşa edilen Muratlı, Borçka, Deriner, Artvin ve Yusufeli barajlarının maketleri, yapım süreçlerine dayalı foto ve videolar ile enerji üretim aşamaları değişik materyallerle sergileniyor.

Share: