Kastamonulu iş adamı, depremzede 50 aileye yuva oldu

Kastamonulu iş adamı, depremzede 50 aileye yuva oldu

KASTAMONU Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra mağdur olan vatandaşların değişik şehirlerde misafir edilmesine müteveccih başlatılan çalışmalara destek veren Kastamonulu iş adamı, depremzede 50 ailenin konaklamasını sağlıyor.

Biçim üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra bölgede taharri istirdat çalışmaları devam ediyor. “Asrın felaketi” yerine nitelenen depremlerin peşi sıra itici havanın canlı olduğu bölgede kıygın olan depremzede aileler, farklı illerde konuk ediliyor. Bu çerçevede Kastamonu’üstelik müteahhitlik ve emlakçılık sektöründe neşelilik gösteren Tacettin Fecir (47), öz girişimleri sonucunda hareket bölgesinden Kastamonu’ya konaklamaya gelen depremzede 50 aileye yuva oldu. Kastamonu’ya gelen depremzedelere aileleri her sevap olmadan evlere yerleştiren Tacettin Tan, tıpkısı zamanda depremzede ailelere yunak yuva kurmasını sağlarken bire bir yandan da ailelerin azık özellikle tutmak için ayrıksı umum ihtiyaçlarını ücretsiz tıpkısı şekilde karşılıyor. Kastamonu’üstelik model, kaymakamlık ve köylerde karışma depremzede 50 aileyi eve yerleştiren Tacettin Tan, ayrıca geçenek buldukça aileleri bile musahabe ederek yalnız bırakmıyor.

“Şu anda 50 ve üst depremzedelerimizi ocak sahibi yaptık”

Yaşanan yer sarsıntısı felaketinden bilahare Kastamonu’ya konuk adına gelen depremzede aileleri evlere yerleştirilmesini sağlayıcı Kastamonulu iş adamı Tacettin Fecir, “Dünyada eşi tıpkı olmayan bir deprem felaketiyle karşı karşıya geldik. Şu anda oradaki vatandaşlarımızın ne çileler çektiğini monitör yayınlarında görmekteyiz. Bundan çevre özlük adıma çok üzüldüm, çokça duygulandım, hangi yapabilirim diye düşündüm. Aklıma önceki önceki tıpkısı barınma ihtiyacı geldi. Öz evimi ayrımsız depremzedeye ödeme ihtiyacı duydum, gezici lavabom vardı onu üstelik sarsıntı bölgesine gönderdim, ayrıksı neler yapabiliriz diye niteleyerek tartışırken, depremzedeler Kastamonu’ya gelmeye başlayınca tıpkısı evim var onu vereyim dedim. 25 senelik tecim hayatımdaki arkadaşlarım ve canan Kastamonu halkından bu büyüklüğünde arkalama görmekten çalım ve bahtiyarlık duydum. Seçkin yerden atak atak ‘Benim evimi bile ver’ diye mesajlar geliyor. Kimi mobilyacı baza, dayak verdi, birtakımı evindeki beyaz zehir eşyalarını verdi, birtakımı üstelik fitresini verdi. Bu düşüncelerle güzel aynı birliktelik sağlandı. Zaman onlara erte bize, ne ekersek onu biçeriz. Bugün fena hâlde şeyler ektik yardımseverlik yaptık, acıya eş olduk. Ihtimal bizde bu acıyı paylaşacağız, onlarda bizim amacıyla aynı şeyler yapacaklar. O yüzden zaman bağlanak günüdür muadele günüdür, hangi yapabiliriz diyerek tartışmamız gerekiyor. Cümle imkanı olduğu büyüklüğünde bir şeyler ayırmak zorunda, milletimiz sıcak yuvalarını ayrılma yazar buralara geldiler. Kimisine sülale kimisine besin, kimisine ise eşya herkese elimizden geldiği kadar apotr olmaya çalışıyoruz. Ekşimsi benzeri sevincimiz var. Hem üzgünüz hem de küçükte olsa yardım edebildiğimiz için tıpkı nebze mutluyuz. Bu uğraş içerisine girdiğimiz antlaşma sağlıklı olsun dostlarımız bir tane yegâne aradılar bizi, bunların hiçbirinde bir kazanç gözetmeksizin, yararlı sahibin ismi ve telefonunu şahsi içtimai medya sayfamda paylaşarak bizi bile aramadan doğrudan faydalı sahibini arayıp irtibata geçmelerini sağladık. Şu anda 50 ve eğin depremzedelerimizi karı sahibi yaptık. Bazısı ilçelerde birtakımı köylerde bunların ortada verdiğimiz villalarda mevcut. Bizim bu halkımızla hiçbir ahit sırtımız yere gelmez” dedi.

“Bayındır ettik gelişigüzel makule yardımı gördük”

Depremde yıkılan evinin enkazının altında kalarak akıbet anda kurtarılan Sabri Çağlayan ise, “Allah bin nöbet yüz bin sefer razı olsun. Tacettin Fecir Us yardımıyla ve cemi Kastamonu insanlarının iyilikleriyle. Ilkin Tacettin ve Cömert Us yardımıyla rahat ettik, rastgele tip yardımı gördük ve haddinden fazla rahatız, haddinden fazla iyiyiz Tanrı bin el Tacettin Fecir Beyden, Ahi Beyden, başkanımızdan ve milletimizden razı olsun, bitmeyen şükranlarımı sunarım. Haddinden Fazla iyiyiz, haddinden fazla rahatız” diye konuştu.

“Devletimiz arkamızda olduğu sürece katiyen sırtımız yere gelmez”

Depremde evi yıkıldıktan sonra Kastamonu’ya mihman yerine gelen Emel Çağlar üstelik, “Kardeşim, Tacettin Fecir Beyden ve Cömert Beyden Tanrı bin kere razı olsun. Allah devletimize bozulma vermesin. Allah Tacettin Fecir Bellek ve yardım edenlerin işini gücünü düz getirsin. Devletimiz arkamızda olduğu sürece katiyen sırtımız yere gelmez” şeklinde konuştu.

Share: