Karaman’da hayırseverler, 32 dairede depremzedeleri ağırlıyor

Karaman’da aralarında gurbetçilerin birlikte bulunduğu hayırseverler, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 221 depremzedeyi 32 dairede mihman ediyor.

Sudurağı Belediye Reisi Derviş Mehmet Ceyhan, AA muhabirine, yaşanan iri felaketin ardından herkesin elinden geleni yapmaya çalıştığını söyledi.

Uray adına sarsıntı bölgesi üzere yardım yaptıklarını tamlayan Ceyhan, “Henüz fazlasını fora etmek istedik. Aklımıza TOKİ vasıtasıyla yaptırılan konutlar geldi. Dairelerin benzeri kısmı burada faal vatandaşlarımıza benzeri kısmı da ancak dışında yaşayanlara aitti. Hemencek gereksiz olan dairelerin sahipleriyle görüştük. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza bu evleri küşat kararı aldık.” diye niteleyerek konuştu.

Boş evlere yük temin edildi

Kapılarını depremzedelere açtıkları dairelerin bazılarının eşyalı, bazılarının eşyasız olduğunu anlatan Ceyhan, Hollanda Sudurağı Derneği ve hayırseverlerin desteğiyle yersiz evlerin eşyalarının realizasyon edildiğini aktardı.

Ceyhan, evlerin kaloriferli ve bakir binalarda olduğunu dile getirerek, “Şu anda 32 dairede 221 depremzedeyi barındırıyoruz. Bu kardeşlerimizin araç, giysi üzere bütün ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Gâh evlerin üstelik açılabilmesi için görüşmelerimiz bitmeme ediyor.” dedi.

İleride olabilecek afetlere daha mücehhez başlamak ve yardımların sürekliliğini uydurmak üzere beldede topluluk kurma kararı aldıklarını belirten Ceyhan, “Şu anda dernek kurucular kurulunu oluşturuyoruz. İnşallah artık yapacağımız yardımları bu cemiyet yoluyla yapacağız.” ifadesini kullandı.

“Depremzedeleri hiç bekâr bırakmıyorlar”

Hatay’dan mevrut depremzede Mehmet Selahaddin Okumuş (55), kendilerine çok apotr olunduğunu, cümle ihtiyaçlarının giderildiğini söyledi.

Depremzedelerden Ahmet Vazıh (31) birlikte yaşadıkları yerden terk etmek zorunda kaldıklarını dile getirerek, “Bizlere çokça koruyucu oldular. Ocak verdiler, pırtı verdiler. Temas nev ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar. Gurbetçi vatandaşlarımız evlerini bizler için açmış. Tümce seferber oldu. Sabah Akşam ihtiyacımız olup olmadığını soruyorlar.” diyerek konuştu.

Depreme Hatay İskenderun’de yakalanan Süleyman (58) ve Semine Dudak (53) çifti bile Sudurağı Belediyesi ve halkının kendilerine kucak açtığını rapor ederek, yardımseverlere dua etti.

Share: