İzmit Körfezi’nde 1 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı tanker yangını davası sürüyor

Kocaeli’de 2017’de 1 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı, doğal gaz patlaması sonucu tanker ve teknede çıkan yangına ilişik 7 sanığın yargılandığı davanın görülmesine bitmeme edildi.

Kocaeli 1. Alçak Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, patlamada yanan servis teknesinin sahibi tutuklanmadan müşteki sanık S.İ, müşteki Hasan D. ile maznun ve müşteki avukatları katıldı.

Sanık S.İ, üstüne tehirli suçlamaları akseptans etmedi. Patlamayla ayrımsız alakaları olmadığını savunan S.İ, “Yüklülük bize ilgilendiren değildi. Kameralar patlama sırasında kapatılmış. Patlama sırasında canımızla uğraşırken birileri delilleri karartmayla uğraşmış.” ifadelerini kullandı.

Bir bölük katılan avukatı da esbak beyanlarını gine ederek, sanıkların cezalandırılması talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 21 Aralık’a erteledi.

Süreç

Haliç ilçesi Tütünçiftlik mevkisinde 27 April 2017’de gaz patlaması sonucu tanker ve teknede çıkan yangında 1 dirilik cansız, 10 yaşama yaralanmıştı.

Kocaeli Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 1. Bunaltıcı Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

Cumhuriyet savcısı, 30 Mart 2021’de açıkladığı mütalaasında, sanıkların özen ve özen yükümlülüğüne hilaf davranışıyla birincil ve tali kusurlu namına 1 kişinin ölümüne ve 10 kişinin yaralanmasına hastalık olduğunu belirterek, tutuksuz sanıklar S.İ, E.G, C.T. ve K.H’nin “taksirle öldürme” ve “cerh” suçundan 2 yıldan 15’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları, M.P, Y.P. ve Y.H’nin ise beraatini temenni etmişti.

Share: