Icra Vekili Çavuşoğlu: “Uymazlık ile Suriye’deki rejimi bizim tıpkısı şekilde anlaştırmamız lazım”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Ihtilaf ile Suriye’deki rejimi bizim tıpkı şekilde anlaştırmamız geçişsiz. aksi takdirde temelli benzeri barış olmaz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13’üncü Büyükelçiler Konferansı kapanışında açıklamalarda bulundu. Konferansta yapılan değerlendirmelerin iri önem taşıdığını söyleyen Çavuşoğlu, “Sahada ve masada aktif ayrımsız aut politikayı, çokbilmiş, adil, müşfik ayrımsız şekilde uyguluyoruz. Dış politikamız açısından zihayat benzeri kamu diplomasisi faaliyeti oldu” açıklamasında bulundu.

“26 Ağustos’ta bu mekanizmanın geçmiş toplantısını gerçekleştireceğiz”

Basın mensuplarının sorularını üstelik yanıtlayan Icra Vekili Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç ile imzalanan Uyuşma Zaptı sonucu kurulan kuma alt kurul toplantısının ilkinin hangi zaman yapılacağına ilişkin, “İsveç ve Finlandiya’dan henüz bu belgede ve açıklamalarda üstlenme ettiklerini adına getirmediklerini görüyoruz, bu yönde atılan aynı girişim görmüyoruz. Açıklama var, niyetli olduklarını söylüyorlar; ama somut aşama elde etmek istiyoruz. Bu somut adımların takibini fethetmek için sistem onların teklifi ile kuruldu. Temmuz ayında benzeri araya yetişme teklifinde bulunduk. Bizim için beş altı baskısı yok, terör ile mücadelede tabii var; amma neticede NATO ülkesi görünmek isteyen onlar. Onlar bile Ağustos ayını teklif ettiler, 26 Ağustos’ta bu mekanizmanın önceki toplantısını gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Başkonsolos ve büyükelçilerimizin sayısı artmaya bitmeme edecek”

Icra Vekili Çavuşoğlu, İsrail ve Mısır’la sürdürülen normalleşme çalışmalarına ilişkin gelen soruya, “Bire Bir normalleşme süreci başladı. Bu normalleşme süreci bizim ilkelerimiz ve tavizlerimizden caymak anlamına gelmediğini söylüyoruz. Özellikle Filistin konusu. Sonuçta İsrail ile normalleşme sürecinde adımlar atıyoruz, bunlar devam ediyor. Şu dakika İsrail’bile aynı seçme ortamı var, seçimlere kadar olur mu, olmaz mı tıpkısı husus diyemem; zira iki tarafta de olması gerekiyor. Mısır’da güzeşte çevrim küşat konuşmasında üstelik söyledim. Suudi Arabistan ve BAE’de yakaladığımız ivmeyi onlarla de ihata etmek isteriz. Ayrıca bakir misyonlar da açıyoruz, hemen bu 2 ülkeye büyükelçi tayin ile değil eskimemiş misyonlarımız ile beraber üstelik başkonsolos ve büyükelçilerimizin sayısı artmaya devam edecek” cevabını verdi.

“Ermenistan’ın üstelik az buçuk daha kararlı ve bıçkın olması lazım, işgal taktiğinden vazgeçmesi geçişsiz”

Ermenistan ile bile hususi temsilcilerin görüştüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, “Bazı adımlar atıldı. Azerbaycan ile eşgüdüm içindeyiz. Bunu söyleyince Ermenistan’dan arada bir hastalık duyulduğunu de öğreniyoruz. Ama tığ sunma başından beri belirgin bire bir ülkeyiz. Umumi anlamda Güney Kafkasya’daki normalleşmeden bağımsız milletvekili ummak tür değil zaten. Birlikte girişim atalım, seçkin ne kadar normalleşme sürecimizde diyaloğumuz düet olsa bile cemi Güney Kafkasya’nın istikrarı için hepimizin adım atması lazım. Bu konuda Ermenistan’ın birlikte biraz henüz azimli ve külhanbeyi olması lazım, uğraştırma taktiğinden vazgeçmesi lazım. Tığ bu konuda Türkiye yerine samimiyiz Ermenistan’ın dahi ilgiyle olması lazım, Azerbaycan’ın dahi ilgiyle olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

“Bugüne büyüklüğünde yaptıklarımızı AKARSU ile yapsaydık, AKARSU global tıpkı oyuncu olurdu”

Vekil Çavuşoğlu, Türkiye’nin Avrupa Birliği (KEZ) üyelik sürecine ilişkin oluşturulacak program ile Türkiye’nin şüphesiz Avrupalı olduğunun anlatılacağını söyledi. Bu programın SUTAŞ üyelik sürece ile ilişik bire bir önemli gaye olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Üyelik sürecimiz ile ilişik maalesef benzeri küşayiş görmüyoruz. Ama tığ esasen beceri anlamda, politik engelleri kaldırıp seçkin konuyu görüşmeye hazırız diyeceğiz. DENIZ eliyle daha özden musahabe, meşveret yaklaşımı görmüyoruz, biraz uğraştırma var. Ayrıca zaman Avrupa’dahi mesail var. Sorunların çözümü konusunda ortaya biricik başına egemenlik koyabilen yegâne büyüklük Türkiye. Sorunların çözümü üstüne mebde yoran, somut adımlar atan mutluluk Türkiye. Bizim bugüne kadar yaptıklarımız ve yapıyor olduklarımız KEZ ile yapsaydık, SUTAŞ global tıpkı aktör olurdu ve ayakta alkışlanırdı. Bu sorunlar hepimizi etkileyen sorunlar, bu konularda birlikte Türkiye elzem mevki. Vazgeçilmez büyüklük ile sorunların çözümü üzere neler yapabiliriz, fırsatları bittabi değerlendirebiliriz bunları görüşeceğiz. Avrupa’nın bayağı buna ihtiyacı var. Avrupa’nın içre çekişme var, sevgili var. İçinde olduğumuz bu kıtaya sorumluluğumuz üstelik var, az buçuk henüz odaklanmak istiyoruz, bunu söylemek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“Tehalüf ile Suriye’deki rejimi bizim tıpkısı şekilde anlaştırmamız geçişsiz”

Bakan Çavuşoğlu, Suriye’üstelik amacın teröristlerin temizlenmesi olduğunu vurgulayarak, “Astana Formatı’nın amacı bu sorunu bir çözüme dolamak. Bunun yolunun birlikte siyasetten, diplomasiden geçtiğini söylüyoruz. Diplomasi masasında çözülecek. Muhalefet ile Suriye’deki rejimi bizim tıpkısı şekilde anlaştırmamız lazım. aksi takdirde sürekli bire bir barış olmaz. Orada aşağı mutlak insanlar da var. Kefaret bile var, mugayeret dahi var. 11 yılı geçti, bir nice adam öldü. Bir Nice eş ülkesini terk etti. Bu insanlar dönebilmeliler, Türkiye’dekiler bile dahil. Bunun için burada temelli tıpkısı hazar olması geçişsiz. Baştan nesir üzerine adımlar atmamız lazım. Bırakışma olmadan, hazar olmadan de baştan inşa üzerine kimse muavenet etmek istemiyor” dedi.

“Ayan ihlale hoşgörü göstermemiz mümkün değil”

Yunanistan ile Türkiye beyninde akıbet günlerde tırmanan gerilime ait değerlendirmelerde kâin Nazır Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Sonuçta burada de bilcümle sorunların hepsinin kapsamlı tıpkı şekilde çözülmesi üstüne Türkiye buyuru ortaya koyuyor ama Yunanistan zamana oynuyor burada. Özellikle bizim bize mail adalarda Lozan ve 1947 Paris Barış Anlaşması ile Yunanistan’a verilen adalarda Yunanistan’ın buraları silahlandırdığı açık arasında. Biz bunu Birleşmiş Milletler gündemine bile taşıdık. Bunun de takipçisi olacağız. Uluslararası hukukun ve anlaşmaların bariz ihlalidir. Açıkça ihlale hoşgörü göstermemiz tür değil.”

“Suriye’nin bölünmesini çalmak için Suriye’de ruhlu aynı yönetimin olması lazım”

Suriye ile herhangi bir görüşmenin olup olmayacağına dayalı ise Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Bir açıklık ihsas beyninde görüşmeler olmuştu. Elan bilahare ayrımsız ara oldu. Demin yeniden başladı. Sonuçta bu istihbaratlar arasındaki görüşmede bir nice koca konular gündeme geliyor, alınıyor. Tığ Suriye’nin yerey bütünlüğünü destekliyoruz. Herkesten daha fazla destekliyoruz. Yanı başımızda olan benzeri ülkenin tahril bütünlüğü yerey bütünlüğü ve barışı bizi aracısız etkiliyor olumlu anlamda. Sonuçta bölen terör örgütlerine cebin verilecek mücadeleyi da biz her zaman destekleriz. Bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz bulunmayan. Suriye’dahi bağlanak kardeşlik olmazsa tecezzi riskiyle yüz yüze. YPG/PKK’nın yegâne amacı Suriye’yi koymak. Suriye’nin bölünmesini engellemek üzere Suriye’üstelik hararetli tıpkı yönetimin olması geçişsiz.” – ANKARA

Share: