İşletmelerin salça mesaisi başladı

Gaziantep’te biber salçası üretim tesisleri, vatandaşların salça ihtiyacını durdurmak için bati mücahede harcıyor. İşletmeler, günce 20 tona kadar salça üretiyor.

Her yıl kışa yetecek kadar salça alan Gaziantepliler, salça imalathanelerine akın etmeye başladı. Hele biber hasadı sonrası salça üreticileri bile sakil himmet harcıyor. Salça üreten imalathaneler, kendilerine gelen biberleri mütenevvi süreçlerden geçirdikten sonra salçaya dönüştürüyor. Yaklaşık 5 ahit güneşte bekletilen salçalar, sahiplerine teslim ediliyor. Zaman sonunun yaklaşmasıyla vatandaşlar kışlık salçasını ahzetmek için salça imalathanelerine akış ederken, salça üreticileri ise güç çalışma harcıyor.

“Korkulu talep alıyoruz”

Vatandaşlardan bunaltıcı istek olduğunu vurgulayan Salça İşletmecisi Mehmet Kayaç, “26 yıldır salça işiyle uğraşıyoruz. Sezonumuz açıldı, gelişigüzel yıl bu zamanlarda Gazianteplilerin salça telaşı başlar. Tığ bile burada onlara bakım etmeye çalışıyoruz. Salça Gazianteplilerin vazgeçilmezidir. Neredeyse bilcümle yemeklerinde salça kullanılır. Gaziantepliler salçayı çok seviyor. Onun amacıyla gelişigüzel sene bu zamanlarda salçaya sakil dilek oluyor” dedi.

“Güçlükle içi ve sıkı dışından rica alıyoruz”

Sınırlı içi ve ancak dışından temenni aldıklarını rapor eden Kayaç, ” Almanya, Fransa kadar ülkelerdeki gurbetçilerimiz birlikte gelip bizden salça alıyor. Türkiye’nin birçok kentinden salçamıza şişman bir rica oluyor” şeklinde konuştu.

“Günce sayı farkı 20 titrem salça üretiyoruz”

Günce averaj 20 tona büyüklüğünde salça ürettiklerini belirten Kaya, “Gaziantep’te kıytırık aileler üstelik 100 kilo biber alarak bize getiriyor. Tığ da onlar üzere bunu salça yapıyoruz. 100 kilo biberden 15 kiloya andıran salça çıkıyor. Daha geniş aileler ise 200-250 kiloya kadar salça alıyorlar. Günlük averaj 15-20 ton arası salça üretimi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“100 kilogram biberden 13-14 kilogram salça çıkıyor”

100 kilogram biberden 13-14 kilo salça çıktığının altını çizen Kayaç, “Biberler bize Bursa, Kahramanmaraş, Hatay marifetiyle geliyor. Tarlada toplandıktan sonra bize geliyor, tığ üstelik bunu temizleyip ayıklıyoruz. 100 kilo biber ayıklandığında averaj 13-14 kilo salça çıkıyor. Bize gelen biberleri geçmiş yıkarız, kadınlar bunun çöpünü temizler. Makinelerde temiz tıpkı ortamda teyit ediyoruz, makineden geçtikten sonraları güneşe bırakıyoruz. Hava şartlarına bakarak 7 güne büyüklüğünde güneşte kalıyor” ifadelerine meydan verdi.

“Biberini getiren vatandaşlar kilo başı 2 TL ödüyor”

Biberlerini getirip salça yapmak isteyen vatandaşların kilogram başı 2 TL ödediğini tamlayan Kaya, “Vatandaşlar öz biberini getirdiğinde onlar için kilo başı 2 TL’ye salça yapıyoruz. Bizden direkt salça kabul etmek talip vatandaşlara 12 TL’ye satıyoruz” diye niteleyerek konuştu. – GAZİANTEP

Share: