Icra Vekili Varank: Büyükelçilerimizin yamaç uzlaştırıcı yerine TOGG kullanması taraftarıyım

SANAYİ ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, TOGG’un 2023’ün evvel çeyreğinde yollarda olacağını belirterek, “Ego bizzat, dünyanın dört bir beraberinde ülkemizi olta eden büyükelçilerimizin sükûnet aracı yerine TOGG kullanması taraftarıyım. Türk mühendislerinin, teknisyenlerinin, girişimcilerinin kabiliyetlerini göstermenin genişlik güzelce yollarından biri, Türkiye dışındaki temas yerde, üzerinde Türk bayrağıyla süzülen Türkiye’nin otomobili olacaktır” dedi.

Nazır Varank, Ankara’dahi düzenlenen 13’üncü Büyükelçiler Konferansı’nda büyükelçilere seslenme etti. Bili, uran ve teknolojide bağımsızlığı kurmak üzere çalıştıklarını tabir eden Icra Vekili Varank, “Bugüne kadar tek yakalayamadığımız, bilcümle strateji etmekle, imitasyon etmekle yetindiğimiz sanayi devrimlerine bir yenisi henüz eklenmesin diye balaban tıpkısı hız gösteriyoruz. Bunun üzere Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bire bir yapı önsezi kurguladık. Bu vizyonun adı ‘Milli Teknoloji Hamlesi’dir. Tığ diyoruz kim; Türkiye, nazik yayın ve teknolojilerin vakit kaybetmeden pazarı değil üreticisi de olmalıdır. Uygulayım Bilimi girişimciliğinin çabucak finiş noktası değil, depar noktası üstelik olmalıdır. Bilimsel trendleri yalnız izlem eden değil, atama fail bile olmalıdır. ve yıpranmamış Türkiye bunu yapabilecek potansiyele olağandan sahiptir. Bunun amacıyla bugüne kadar; altyapıdan üstyapıya, koca kaynağından finansmana erişime arbede her cins imkanı oluşturduk” dedi.

‘BÜYÜKELÇİLERİMİZİN TOGG KULLANMASI TARAFTARIYIM’Vekil Varank, yapılan yatırımlara ilişkin, “Beniz yıllık markaların dönüşümü okuyamadığı dönemde anadan doğma elektrikli adına piyasaya çıkma olan TOGG, işte bu vizyonun bire bir meyvesidir. Sabık hafta Cumhurbaşkanımız müjdeledi; ilk 29 Ekim’birlikte fabrikanın resmi açılışını gerçekleştireceğiz, 2023’ün önceki çeyreğinde dahi TOGG’u inşallah yollarda göreceğiz. Ben şahsen, dünyanın ciharıyek yanında ülkemizi kumar eden büyükelçilerimizin keyif ara bulucu olarak TOGG kullanması taraftarıyım. Türk mühendislerinin, teknisyenlerinin, girişimcilerinin kabiliyetlerini göstermenin sunu domuzuna yollarından biri, Türkiye dışındaki seçkin yerde, üzerinde Türk bayrağıyla süzülen Türkiye’nin otomobili olacaktır diye niteleyerek düşünüyorum. Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı adına şurası hep samimiyetimle ifade etmek istiyorum k; Türkiye, bölgesinin üste dünyanın istihsal ve uygulayım bilimi üssü olma noktasındaki adaylığını rastgele güzeşte çevrim elan dahi pekiştiriyor” diye niteleyerek konuştu.’NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞINI BÜTÜN DÜNYAYA TANITIN’

Büyükelçilerin Türkiye’nin kabiliyetlerini aktaracak, potansiyelini gösterecek birer ayna konumunda olduğunu kaydeden Icra Vekili Varank, “Bu nedenle siz büyükelçilerimizden ülkemizin potansiyelinin etkin tanıtımı noktasında bindi bekliyoruz. Ülkemizin rekabetçi yatırım ortamını, çalımlı heveslendirme sistemini, faik madun ve arka yapılarını, nitelikli koca kaynağını tüm dünyaya tanıtın. Bu sayede ülkemize sermaye ve nitelikli herif akışını hızlandıracağınızdan şüpheniz olmasın. Bakınız, biz vekâlet kendisine doğrudan yabancı yatırımların hamisi konumundayız. Zımnında birçok ülkeden şirketlerle, fonlarla, girişimcilerle mütemadiyen görüşüyoruz. Benim evvel günden beri dikkatimi şu çekiyor; tıpkısı Fransız, ayrımsız Alman müşareket benimle ahbaplık etmek istediğinde, randevusunu kendisi değil Fransız ya de Alman büyükelçi alıyor. Birlikte çoğu devir yaptığımız görüşmelere o büyükelçiler de bizzat katılıyor. Bu özveriyi, bulunduğunuz ülkedeki en son Türk yetkililer adına sizlerden bile bekliyoruz. Memur olduğunuz ülkelerde iş yapan, hareket beğenmek talip, iş fırsatı arayan şirketlerimizin ilk adresi büyükelçiliklerimiz olmalı. Onların randevularına siz koruyucu olun, toplantılarına katılın, antrparantez sizler o ülkelerde hareket yapmaları amacıyla firmalarımızı isteklendirme edin” ifadelerini kullandı.

Share: