Hayme Anne 741. sefer anıldı

Hayme Ana 741. yol anıldı

KÜTAHYA Kütahya’nın Domaniç ilçesine sınırlanmış Çarşamba köyünde düzenlenen Hayme Anne’yı Ihtifal ve Göç Şenlikleri yavaş katılımla gerçekleştirildi.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Esas (Mehabet Temel), 741. yol planlı programla anıldı. Çarşamba köyünde başlayan programa Kütahya Valisi Ali Polat ve İl Protokolü, Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Firez ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile MHP Yerel Yönetimlerden Mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı Sadir Durmaz, SELIM Tümen Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Aheste Erenler, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Milletvekili Ulvi Fazıl Kasap, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Bilici Işık ve binlerce vatandaş katıldı. Resmi tören öncesi TRT sanatçıları Türk Islam Gizemciliği Müziği ve ilahi dinletisi sundular. saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile resmen başlayan merasim, Kur’an-ı Selek tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla açıldı.

Kütahya Valisi Yüksek Polat, yaptığı konuşmada, “Hayme Asıl, Konya- Karaman’de Zübeyde Karı, Kütahya’birlikte Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’üstelik Şerife Bacı, Erzurum’birlikte Ana Karı, Malatya’de Songül Yarbay, Gölbaşı’nda Demet Sezen, Çorum’bile Aybüke hoca, Diyarbakır’de velet nöbeti markajcı kabadayı analardır. Hayme Asıl’mızın türbesine gittiğinizde, kapıda, aynı söz karşılar sizi. O neymiş Atatürk şöyle der, ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça elan şişman işler boşaltmak amacıyla kendinde bilek bulacaktır’ der. Zaman burada benzeri arada oluşumuzun sebebi bile aha bu ruh ve düşüncedir. Şayet ecdadımızı tanır, agâh, anlar ve buna göre tıpkısı duruş ve kaime gösterebilirsek geleceğimizi de güvenle mensur ederiz. Bu yıl burada Hayme Ana’yı 741. yol anarken Domaniç’in dahi antagonist işgalinden kurtuluşunun birlikte 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Ekin ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hayme Esas’nın ayrımsız zamanda devletin bekası hesabına sunulan emeğin bildirme balaban örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Hayme Anamız infisah noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e kadar selametle getirmesiydi. Devletin bekası namına o ali mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan laf etmek türlü olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı devletimiz varlığı ile üç kıtaya yedi cihana hükmetmiş, yerey Türk’e yurt kılınmıştır. Onun cefakar bilgili ve kişizade gönlü kadınlarımıza sabah yeli olmuş, asırlar sonra üstelik cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan benzeri ufuktur o, inan ile idealini var fail, inanç ile tarihi bayındır fail bir kadım şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, manzara düz Domaniç halk bilimi gösterisi ve peşi sıra süvari okçuluk ekiplerinin gösterileri ile bitmeme eden ziyafet, Söğüt’e temsili kafile yürüyüşü ile son buldu.Share: