Türkiye Haftaya Yağmurla Başlıyor: Marmara’da Fırtına, Ilımlı ve Cenup Ege ile Ilımlı Karadeniz’de Yağış

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü (MGM), ferda Marmara Denizi’nde fırtına; Ölçülü Karadeniz kıyılarında, Ölçülü ve Cenup Ege’de yağmur beklendiğini belirterek oluşabilecek olumsuzluklara alın vatandaşı uyardı.

MGM, 5 Eylül’de (erte); Marmara Denizi’nde fırtına, Mutedil Karadeniz kıyılarında yara yağış, Ilımlı ve Cenup Ege’de ise Kuvvetli Sıkıntı beklendiğini açıkladı. MGM’den yapılan uyarılar şöyle:

“-Pazartesi haset, Samsun, Giresun ve Sinop çevreleri ile Kastamonu’nun kuzeyinde kuvvetli, Samsun’un maşrık ilçeleri ile Ordu’da haddinden fazla akva ve vadi yer incitici (51-100 kg/m2) bora ve gök patırtılı sağanak yağış beklendiğinden dominant, taşkın, saika, kayşa, yağış çabucak kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar kabilinden olumsuzluklara alın tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

-Ölçülü ve Cenup Ege’de rüzgarın yarın (05.09.2022 Pazartesi) öğle saatlerinden itibaren yıldız ve kuzeydoğu, güneyinde yıldız ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) sıkıntı, kayran düz 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli sıkıntı şeklinde eseceği adisyon ediliyor. Fırtınanın, Salı günü akşam saatlerinden sonradan etkisini kaybedeceği beklenmektedir.

-Marmara’da rüzgarın erte (05.09.2022 Pazartesi) öğle vakti saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (80-75 km/sa) sıkıntı şeklinde eseceği hesap ediliyor. Fırtınanın, bir çağ geceleyin saatlerinde etkisini kaybedeceği beklenmektedir.)

Share: