Fındık dalından sepet ören Karadenizli mesleğini 46 yıldır sürdürüyor

Ordu’nun Kabadüz ilçesinde fındık dalından sepet harabelik Recep Öztürk, 46 yıldır mesleğini sürdürüyor.

İlçeye sadık Gülpınar Mahallesi’nde kıpırdak Öztürk, zinde yaşta iptila sarıp amcasından öğrendiği fındık dalından sepet örme işini mesleğe dönüştürdü.

Her sene ilkgüz-mart döneminde gezdiği alanlardan kestiği tor fındık dallarını evinin bahçesine getiren Öztürk, halk emeği ile yaptığı sepetleri satarak 46 yıldır ailesinin geçimini sağlıyor.

Üç yavru babası Recep Öztürk, AA muhabirine, ördüğü sepetlerin yapımından kazandığı parayla çocuklarını büyütüp okuttuğunu anlattı.

Öztürk, Ordu’nun yanında site dışından sipariş verenler amacıyla da sepet yaptığını belirterek, Kabadüz Belediyesine dahi hediyelik yerel ürünleri içine bırakmak amacıyla sepet ördüğünü söyledi.

Geçmişte yaptığı sepetleri, hediyelik ürünlerin paketlenmesi dışında ön kadınlarının fındık, elma, fasulye hasadında de kullandığını vurgulayan Öztürk, özellikle fındık hasadında geçer not sepetlerin bugün yerini sıra işi torbalara bıraktığını kaydetti.

Recep Öztürk, eskiden onlarca kişinin bu işi yaparak ailesinin geçimini sağladığını ancak fabrikasyon ürünlerin çıkması ve sepetlerin tasarruf alanının daralmasıyla ustaların üstelik bir tane biricik mesleği bıraktığını dile getirdi.

“Bu işi yapacak yaşama bulunmayan. Eskiden yapanlar vardı. Kimi öldü gitti birtakım bıraktı, daha yapmıyor.” diyen Öztürk, şunları kaydetti:

“Şu anda siftinlik kimesne ehil çıkmıyor. Haddizatında unutulmuş tıpkısı çığır. Öğrenip birlikte bunu yapan bire bir arkadaşım olsa henüz bereketli evet. Ego filhakika yaşlandım, şu anda 66 yaşındayım. daha çok de aşkın bitmeme edemem. Bittabi mesleği neşelendirmek istiyoruz ama şu anda arzu yazar bile eden namevcut.”

Share: