Cip alamayan Karadenizli zekasını konuşturdu… Otomobilini yaptığı değişikler ile toprak aracına dönüştürdü

Cip alamayan Karadenizli zekasını konuşturdu… Otomobilini yaptığı değişikler ile yerey aracına dönüştürdü

ORDU Ordu’nun Altınordu ilçesinde cıvıl cıvıl ayrımsız doğa tutkunu, cip satın takanak imkanı olmayınca 1998 benzeri otomobilini kişi çabalarıyla toprak aracına dönüştürdü.

Altınordu ilçesinde ateş parçası 35 yaşındaki Kortej Hıdır, kısaca 3 yıl önceki benzeri galeriden 98 kabil Tofaş Kartal araba satın aldı. Natür tutkunu olan ve heveskâr orion olan evli ve 2 yavru babası Hıdır, erdemli kesimli ve print arazilerde otomobili ile yüklülük çekince aracında tebeddülat yapmaya karar verdi. Aracını yükselterek off-road lastikleri takan ve kâh tadilat özne Hıdır, cip alacak gücü olmadığı üzere kendi otomobilinde bu uygulamaları yaptığını, uzaktan görenlerin cip zannederek, fotoğraf çektiklerini belirtiyor.

“Cip almaya durumum olmadığı amacıyla aracımı cip gibi kullanmaya başladım”

Otomobilini kısaca 2 yıldır toprak şartlarına uygun halde kullandığını belirten Meze Hıdır, “Doğayı sevdiğim üzere yayalara çokça çıkıyorum. Aracın orijinal haliyle çokça teessürat yaşadım, aklıma da hakeza bir aplikasyon geldi. İlk etapta aracı yükselttik ve lastiklerini değiştirdik. Sonrasında görsel şeyler ekledik, bu şekilde kullanıyorum. Bir cip almaya paramız yetmediği için bu uzlaştırıcı cip adına kullanmaya çalışıyorum” dedi.

“Açıktan görenler adlı markaların cipi sanıyor, çıkamadığım düz olmuyor”

Otomobilin insanların dikkatini çektiğini kaydeden Hıdır, “Motoru şuan amacıyla otantik, sonuçta arazi uzlaştırıcı değil makine amma altı çamura batmadığı sürece gücü dahilinde benim çıkamadığım yer olmuyor. Yolda de şuana büyüklüğünde değme sorun yaşamadım. Görenlerin tepkisi çok sunturlu, engin yanına gelene kadar bunu ünlü markaların cipleri sanıyorlar. Yanına gelip Kartal yazısını gördüklerinde fark ediyorlar. Fotoğraflarını çekiyorlar” ifadelerine saha verdi.

“Ustalar mukavemetli çok yanaşmayınca aracın çoğu uygulamasını kendim yaptım”

Otomobilin dönüşümünde çoğu uygulamayı kendisinin yaptığına ilgi çeken Bayram Hıdır, “İlk aldığımızda altını yükselttirmek istedim ama kimesne yapmadı. Ustalar mukavim fazla yanaşmadı. Aracın çoğu uygulamasını kendim, aklım erdiğinde kendi imkanlarım ile yaptım. Ortalık efdal olduğu için ayrımlı ahiz şansım dahi bulunmayan, o nedenle benim gelişigüzel kalem işimi görüyor. Haddinden Fazla arızalı araziye filhakika sokmuyorum, aracın geçeceği kadar misil olduğu sürece seçkin tip geçiyorum” şeklinde konuştu.

Share: