“Ev Diş Hekimliği” uygulaması uçucu illerden Karabük’te başladı

Esenlik Bakanlığınca, torunlar amacıyla apotr dudak ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi üzere pilot illerden Karabük’te “Familya Diş Hekimliği” uygulaması başlatıldı.

İl Keyif Müdürlüğünden yapılan kayıtlı açıklamada, Bakanlığın 2023’te ülke genelinde hayata geçirmeyi planladığı uygulamanın, uçucu diyar seçilen Eskişehir ve Kırşehir ile Karabük’te başladığı bildirildi.

Aplikasyon hakkında vukuf verilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Uygulama ilimizde kısaca 28 bin çocuğumuzu kapsayacak şekilde planlandı. İlk etapta mülk genelinde 9 diş hekimimiz sülale dişçi olarak görev yapacaklar. Uygulama kapsamında ilimizdeki 2-12 gözyaşı aralığındaki temas çocuğa bire bir ev dişçi tanımlandı. Vatandaşlarımız çocuklarının sülale diş hekimlerini e-Bilek Damarı ve MHRS profilleri üzerinden öğrenebilirler. Önümüzdeki günlerde MHRS üzerinden randevu oluşturarak ev diş hekimini görüşme edebilir; bu görüşme sonrası çocuklarının e-Bilek Damarı profili üzerinden temelsiz riziko analizi sonucu, strateji periyodu ve yapılan yardımcı dudak ve diş sağlığı uygulamaları ile ait bilgilere ulaşabilirler.”

Açıklamada, bireye saf havari uygulamaların temel olacağı sülale diş hekimliği sisteminde, çocuklara ağız ve diş bakımı eğitimi vermeyi, tagaddi alışkanlıklarını tayin ederek önerilerde bulunmayı, florürlü diş macunu ile dişlerini tınlamalı olarak fırçalamalarını sağlamayı ve periyodik adına apotr ve inhibütör tedavilerin uygulanmasının amaçlandığı ifade edildi.

Share: