İşitme engelli avrat futsal takımı, 2025’teki olimpiyatlara erken odaklandı

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu (TİESF) Arsıulusal İlişkilerden Sorumlu Asbaşkan ve Başkan Vekili Yakup Beklenti Kihtir, 2025’te yapılması planlanan İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda kadın futsal takımının altın madalya alması için çalıştıklarını söyledi.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde planlı İşitme Engelliler Eş Futsal Türkiye Şampiyonası üzere kente gelen Kihtir, AA muhabirine, karı futsal branşında teşrinisani ayında Avrupa, arkası sıra Acun Şampiyonası yapılacağını söyledi.

Seçilen milli topluluk oyuncularıyla kudretli işler yapacaklarına inandıklarını belirten Kihtir, “Hep gelişigüzel olimpiyata hazırlanacağız. Karı futsal takımımız Samsun’da planlı 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda beşinci olmuştu. Üç almanak planımız var. Hedefimiz değerli madalya. Avrupa ve acun şampiyonaları bizim için aynı etap değil. Bizim amacıyla önemli olan olimpiyat şampiyonluğu.” dedi.

Kihtir, Türkiye’de 3 milyona andıran sem özürlü bireyin olduğuna meni ederek, şunları kaydetti:

“Bu sayıya rağmen lisanslı sportmen sayımızdaki farklılığı çözmeye çalışıyoruz. Ailelerin çoğunun bu konularla ilgilendiren haberleri olmuyor. Aileler, çocuklarının spora yardım sağlayabileceğini bilmiyorlar. Matbuat vasıtasıyla evlerde kalan engelli kardeşlerimizi içimize almalıyız. Medyadan görürlerse aileler bize gelir çünkü birebir herkese ulaşamayız. Toyluk ve Spor İl Müdürlükleri, işitme mânialı bireylere vacip yolu gösterecektir. Başarı üzere hepimiz ortak olmalıyız. Dosdoğru sem mânialı birey olanlar, lütfen memleket müdürlüklerine başvursun. İl müdürlüklerinde her makule desteği göreceğinize inanıyoruz.”

Bülent Ersöz: “İşitme engelli can evde kalsın istemiyoruz”

TİESF Umumi Heyet Üyesi Bülent Ersöz de federasyon bünyesinde herkesin yapabileceği ve yaş sınırlaması olmayan birçok dal olduğunu dile getirdi.

İşitme özürlü bilcümle bireylerin spor yapması gerektiğinin altını çizen Ersöz, “İşitme mânialı herkesi kucaklayıp kişi yeteneklerine makul spor dalını seçmeleri için düzentileme başlattık. Mücahede biraz zaman takanak. Okullar açıldıktan sonra ilişkin gurur ve kat müdürlerimiz ile sivil sosyete kuruluşlarıyla faaliyet yapacağız. İşitme özürlü birey evde kalsın istemiyoruz. Toplumsal hayatın ortamında olsun, spor yapsınlar ve insanlarla diyaloglarını artırmaya çalışsınlar.” diye konuştu.Share: