Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformunun feshi davasına bitmeme edildi

Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin, kanun ve ahlaka aykırı faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla açılan yama davasının görülmesine devam edildi.

İstanbul 13. Esas Ünsiyet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, davalı derneğin avukatları, başkan ve yardımcıları, temsilcileri ile bazen illerin baro temsilcileri katıldı. TBMM Avrat Erkek Punt Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Çiğ Vazıh Süllü, İsveç ve Hollanda konsolosluğundan temsilciler da duruşmayı seyirci kendisine takip etti.

Duruşmada amade bulunan Mor Çatı Karı Sığınağı Vakfı ile Önce Kollar ve Kadınlar Derneği avukatları feri karışan talebinde bulunurken, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonunun davaya müdahillik kalkışmak için başvurduğu öğrenildi.

Duruşmada hezel kayran Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin avukatları, kapatma davasının hukuka hilaf olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini, davanamedeki iddiaların ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu savundu.

Avukatlar, mahkemeye sundukları listedeki tanıkların dinlenilmesini istedi.

Müdahillik talepleri akseptans edilmedi

Muğla’da öldürülen Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, müdahillik talebinde bulunarak, “Pınar kaybolduğu devir Bitlis’ten Muğla’ya gittim. Yanımda kimesne yokken bu ortam vardı. Türkiye’birlikte kapatılması müstelzim çok topluluk var. Bunlar kapatılacağı yerde insanlığa faydalı, bölüt bakım eden bu derneğin kapatılmak istenmesini anlamıyorum.” dedi.

Boşanmak istediği eşi marifetiyle İstanbul’da öldürülmüş Saygıdeğer Muhacir’in kızı Deren Melis Muhacir üstelik müdahillik talebinde bulunarak, “Annemi 2013’te kaybettim. O günden bu güne büyüklüğünde ortam yanımızdan ayrılmadı. Annemi kaybettikten bilahare ölmeyi istedim, internette kendimi elbette öldürebilirim diye niteleyerek aratırken kadınları kuşkusuz yaşatırız diye niteleyerek aratmaya başladım. Tığ, tığ diyorum çünkü yıllardır bu platformun üyesiyim.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, mahkemeli derneğin bildirdiği tanıkların beyanlarının alınabilmesi amacıyla adreslerine davetiye gönderilmesine hükmetti.

Müdahillik taleplerinin reddine karar veren murafaa, eksikliklerin giderilmesi üzere duruşmayı erteledi.

Duruşma öncesi ve sonrası İstanbul Hak Sarayı uğrunda toplanan Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar, matbuat açıklaması yaparak, davaya tepki gösterdi.

Davanın konusu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Endüstriyel Hukuk Sormaca Bürosunca hazırlanan davanamede, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 29 Mart 2021 tarihli yazısında, Şişli Kurtuluş’ta hayatiyet gösteren Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği hakkında şikayetlerde bulunulduğu belirtiliyor.

Davanamede, bu şikayetlerde derneğin, “kadın haklarını himaye kisvesi altında ev mevhumunu, kadınları ve çocukları bulunmayan sayarak parçaladığı, bu şahıslar üzerinden kazanç elde ettiği, toplumda kargaşa yaratıp mağduriyetleri artırmayı amaçladığı, Cumhurbaşkanı için taşlama söylemleri olduğu, aileyi ve toplumu parçalamayı amaçladığı, eski HDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Gülten Kışanak kabil isimlerle terör faaliyetine katılan kadınları savunarak iz yaptığı” bildirilerek, gereğinin yapılması isteniyor.

Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin amacına, yasa ve ahlaka ters faaliyetlerle mevzuata mugayir cıvıltı gösterdiği belirtilen davanamede, derneğin feshine değişmeyen verilmesi dilek ediliyor.

Share: