Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne Açılan Davanın Duruşması 11 Ocak’a Ertelendi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’hangi açılan mantinota davasının ikinci duruşması yapıldı. Maktul kadınların ailelerinin müdahillik taleplerini reddeden mahkeme, duruşmayı 11 Karı 2023 tarihine erteledi. Duruşmayı izleyen CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Gülizar Biçer Esmer, “Karı cinayetlerini aydınlatmak ve kadın cinayetlerini önlemek, kadının hayat hakkını savunmak yanlışlık değildir. Biz dahi bu mücadelede derneğimizin birlikte olacağız” dedi.

Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’hangi açılan metres davasının üçüncü duruşması bugün yapıldı. İstanbul 13. Temel Hukuk Mahkemesi’nde açılan ülkü, murafaa salonunun amiyane olması nedeniyle İstanbul 27. Bati Ceza Mahkemesi’nin mahkeme salonunda yapıldı. Duruşmada, Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin yöneticileri ve cemiyet avukatlarıyla çokça sayıda gönüllü avukat hazır bulundu. Duruşmaya, TBMM Kadın Ayvaz Vesile Eşitliği Komisyonu Başkanvekili CHP saylav Jale Aydınlık Süllü, CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Saylav Gülizar Biçer Kara izleyici olarak katıldı.

TOPLULUK AVUKATLARI: SORUN HUKUKA AYKIRI, DÜŞÜRÜLMESİ GEREKİYOR

Dernek avukatları duruşmada, mantinota davasının hukuka muhalif olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini savundu. Avukatlar, davanın açılmasına neden olan ve dosyada tanıt muazzez polis güçleri fezlekelerinde düzlük düz suçlamaların, tabir özgürlüğü kapsamında kaldığını söylediler. Avukatlar, mahkemeye sundukları şahit listesindeki herkesin dinlenilmesini istek ettiler.

ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN AİLELERİ, DAVAYA MÜDAHİL OLMA TALEBİNDE BULUNDU

Bu arada öldürülmüş kadınların aileleri da davaya karışan olmayı temenni etti. Muğla’da yakılarak maktul Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, şöyle konuştu:

“Bulak kaybolduğu antlaşma Bitlis’ten Muğla’ya gittim. Yanımda kimesne yokken bu ortam vardı. Yekpare duruşmalara gittim. Seçme duruşmada, kar, kış, sıcak altında saatlerce benimle alay malay beklediler, bana destek oldular, avunç ettiler. O gün bugündür her antlaşma yanımdalar. Kimesne çıkar olarak düşünmesin, manevi bindi verdiler. Çatlak bu platforma gelene kadar Türkiye’birlikte kapatılması gereken çok cemiyet var. Bunların kapatılacağı yerde, insanlığa müfit, bölüt hizmet fail bu derneğin feshedilmek istenmesini anlamıyorum. Davaya müdahil atılmak istiyorum.”

“BABAM, ANNEMİN ALDIĞI TAKIM ELBİSELERLE İNDİRİM ALDI”

Kalkmak istediği eşi vasıtasıyla öldürülmüş Saygıdeğer Göçmen’in kızı Deren Melis Göçmen da mahkemede şöyle konuştu:

“Annemi 2013’te kaybettim. O günden bugüne kadar kucak yanımızdan ayrılmadı. Annemi kaybettikten bilahare ölmeyi istedim, internette ‘Kendimi nasıl öldürebilirim’ diyerek aratırken benzeri bölüm ‘Kadınları şüphesiz yaşatırız’ diye niteleyerek aratmaya başladım. Tığ, biz diyorum çünkü yıllardır bu platformun üyesiyim. Biz, benzeri madde yapmazsak, kadınlar sesini çıkarmazsa kadınlar öldürülmeye bitmeme edilecek. Benim babam, annemin aldığı bando elbiselerle tenzilat aldı. O günden sonraları, yaşadığım şeylerin hiçbir husus olmadığını anladım. O büyüklüğünde kısık şeyler cıvıl cıvıl kadın tanıdım ki, annem şanslıymış dedim. Annem yaşındaki kadınlar, bana ulaşıp, benden müzaheret istiyor. Benim, toplum örgütü yoluyla kendilerine havari olabileceğimi görüyorlar. Ego yolda yürüdüğümde 155’i aratacak şekilde hazır tutuyorum telefonu. Bu ülkede güvende değiliz. Amma serbest yürümeyeceğiz. Bu davaya ben bile müdahil olmak istiyorum.”

Topluluk avukatlarından Aşk Ziya Kortej birlikte cemi müdahillik taleplerinin akseptans edilmesini ve cemi tanıkların dinlenilmesini kâm ederek, tıpkısı sonraki duruşmada cemi dosya kapsamında savunma yapmaları amacıyla müddet istedi.

MÜDAHİLLİK TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Mahkeme, yakınlarını kaybeden ailelerin müdahillik taleplerinin reddine değişmeyen verdi. Bilge, tanıkların dinlenilmesine ve eksiksiz dosya geldikten sonra avukatların beyanda bulunulması üzere müddet vererek duruşmayı 11 Eş 2023 tarihine erteledi.

“BUGÜNE GELENE BÜYÜKLÜĞÜNDE SÜRATLE HER DÖNÜŞ ASIL DOĞRULUK VE ÖZGÜRLÜKLERİMİZE SALDIRILARLA KARŞILAŞTIK”

Mahkeme öncesinde adliye önünde toplanan kadınlar, burada matbuat açıklaması yaptı. Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Umumi Temsilcisi Gülsüm Kav, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Zaman aslında hiç açılmaması ister tıpkı davanın duruşması amacıyla ikinci kere buradayız. Henüz evvel öldürülen eş kardeşlerimiz için, gaileli kadınlar üzere, hayatta kalma mücadelesi verenler amacıyla defalarca geldiğimiz adliyeye bu şekilde bizi getirmelerinden kıran kimesne utanma duymuyor amma tığ utanma duyuyoruz. Bu sevgili, derhal düşürülmesi müstelzim davalardan biridir. Çünkü biz birinci duruşmayla ikinci duruşma beyninde üstelik bunu kanıtlayan çokça sayıda gelişme gördük. Bugüne gelene kadar lahzada seçkin ahit temel hak ve özgürlüklerimize saldırılarla karşılaştık. Tayf sanatçıların mahpushane gördüğü ve en üst bürokratların cinayetler işlediği eyyam görüyoruz. Dolayısıyla bizim derneğe açılan davanın arkasında kimler çıplak ortaya çıkıyor. Derneğimize halk uzatmanın, Türkiye’dahi asil hak ve özgürlüklere ve bunun üzere savaş fail herkese ilişik aynı engelleme olduğunu ve uğraş edecekleri susturmaya müteveccih olduğunu, bu öngörümüzün doğrulandığı günlerdeyiz. Karı cinayetlerini durdurana, tekmil kadınlar, LGBTİQ artılar karşılık, özgür ve bilcümle renkleriyle hep bayraklar dalgalana kadar, o alkım bayrakları bile özgürlüğüne kavuşana kadar mücadeleye bitmeme edeceğiz.”

“BİR ZAMAN OLSUN YANIMIZDA DURMAYAN İKTİDAR, BU SAATTEN SONRA ÜSTELIK BİR ZAHMET KARŞIMIZDA DURMASIN”

Himaye kararı olduğu halde boşanmak istediği eşi aracılığıyla öldürülen Saygıdeğer Muhacir’in kızı Deren Melis Muhacir, şöyle konuştu:

“Ego annemi kaybettiğimde 13 yaşındaydım. Annemin mezarında yanımızda hemen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan kadınlar vardı. Bizi hangi tıpkısı politik ne tıpkı savcı tek kimse bindi olmadı. Demin kalkıp karı cinayetlerini tefevvuk etmek üzere tıpkısı çabalama, bir uğraş veren bu kadınları ahlaksızlıkla suçluyorlar. Tıpkı kez siyasi bir düşünceden yana bırakırsak bu sözleri bir adam yerine vicdani şekilde lacerem söylemeye yürekleri kaldırıyor ego anlamıyorum. Bu ‘ahlaksız’ diyerek söylediğiniz kadınlar, temelli kadınlar kendileri cebren birileriyle gelin olmak istemedikleri yahut evlendikleri erkekler tarafından bırakmak istedikleri amacıyla öldürülüyor. ‘Ahlaksızlık, ahlaksızlık’ diye bahsettiğiniz insanlar 13 yaşındaki çocukları kendilerine adam namına görebiliyor. Ego haddinden fazla düşkünlük ediyorum beribenzer bu noktada ahlaksızlık kimde? Haddinden Fazla utanıyorum. Banal siyasilerin adına haddinden fazla utanıyorum. Eyvah. Biz, Türkiye’da ve dünyanın tek durumunda kadınlar namına güvende değiliz. Ha güvene birlikte sokacağız. Amma bu zamana kadar benzeri dönem olsun bizim yanımızda durmayan bu erk, bu siyasiler yanımızda durmadınız bu saatten sonra üstelik tıpkısı zahmet karşımızda durmasınlar. Yani siz bir molekül yapamıyorsunuz bari işleyen kadınlara bariyer olmayın diyorum. Eyvah diyorum yani sıradan. Platformun kapatılacağına inanmıyorum. Amma velev kim kapandı. Sanmasınlar ki ‘tamam yapacak tıpkı şey yok’ deyip tığ kulağımızın üzerine yatacağız. Hiç kusura bakmasınlar. Biz yine bire bir vasat açmasını biliriz. Bu bizim kişi hakkımız. Biz ölsek üstelik kadınları boydak bırakmayacağız. Öleceksek da eğer bu yolda öleceğiz.”

“BU DERNEK KAPATILAMAZ, KAPATILSA BİLE BU KADINLAR BU MÜCADELEDEN KATIYEN VAZGEÇMEZLER”

CHP İnsan Haklarından Mesul Genel Başbuğ Yardımcısı Gülizar Biçer Yağız, basın açıklamasına katılarak Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’hangi destek verdi. Kara şunları söyledi:

“Kızları, anaları katledilenleri, yakınlarını kaybedenleri dinledik. Amiyane onları dinledikten bilahare burada mecmu kurabilmek berenarı ağırlık. Bugün burada karı cinayetlerini önlemekle sorumlu olan iktidarın talimatıyla, deli dolu soruşturup, etken yargılaması failleri yargılaması müstelzim yargı maalesef bu yükü üstlenmiş bulunan bire bir sivil toplum örgütünü, Avrat Cinayetlerini Durduracağız Derneği’nin kapatılmasına ait davaya bakacak. ve gerekçe o büyüklüğünde can acıtıcı, çöz yakıcı ki hakikaten inanmakta bir hukukçu namına de zorlanıyoruz. Ahlaki değerlere cebin meful tıpkı cürüm gibi gösteriyorlar. Demin ben buradan soruyorum. ‘İntihar etti’ süsü sunulan tıpkı avrat arkadaşımızın, yoldaşımızın, bu intihar olmayıp kadın cinayetini ortaya ihata etmek ahlaksızlık mı oluyor. ya üstelik ibret avrat ölümlerini aydınlatarak, faillerini ortaya çıkaran ve faal yargılanması ve türe ettikleri cezayı alması amacıyla uğraşmak ahlaksızlık mı yoksa bu mücadeleyi gölge etmek amacıyla, bu mücadeleyi avrat cinayetlerini ve kadınların sesini büzdürmek üzere bu davaları fayrap etmek mı ahlaksızlıktır? Sıkıntı bilcümle kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Karı cinayetlerini tavzih etmek ve karı cinayetlerini alıkoymak, kadının yaşam hakkını savunmak yanlışlık değildir. Tığ de bu mücadelede derneğimizin yanında olacağız ve onlarla birlikte kapatılmaması amacıyla rastgele cins baskıyı, herhangi bir tür mücadeleyi göstereceğiz. Bu topluluk kapatılamaz, kapatılsa dahi bu kadınlar bu mücadeleden asla vazgeçmezler. İstanbul Sözleşmesi kalın kafalı gelecek, İstanbul Sözleşmesi yürürlüğe girecek ve kadının yaşam hakkı ve avrat hayat hakkının güvencesiyle yeniden bu sokaklarda özgürce yürüyecek.”

Share: