Elazığlılar Dipsiz Göl’ün turizme kazandırılmasını istiyor

Elazığ’üstelik şehir merkezindeki bir evin bahçesinde meydan düzlük ve el ortada “Dipsiz Göl” namına adlandırılan elbette gölün turizme kazandırılması isteniyor.

Merkez Aksaray Mahallesin’birlikte hür benzeri evin bahçesinde bulunan ve yaklaşık 100 metrekare satıh alanına ehil göl, tabandan kaynayarak çıkan düzlük altı sularıyla besleniyor.

Yaz aylarında suyunun itici, şita aylarında ise yunak olmasıyla da dikkati çekici göl, içerisine bırakılan sazan, turna, alabalık ve akvaryum balıklarıyla bile rabıta uyandırıyor.

Mahalle sakinlerinden Ferit Demirci, çocukluğundan bu yana gölün olduğunu, oradan taşan suyla insanların bahçelerini suladığını belirtti.

Yeraltı sularıyla sönümsüz gölün suyunun çokça bulutsuz, saf olduğunu rapor eden Demirci, “Gölün suyu hangi azalır ne bile çoğalır, kışın suyu hamam, literatür ise soğuktur. Burayı zül edenler çokça. Göle görk katması üzere balıkları tığ bıraktık.” dedi.

Demirci, çok bozuk yıllarda çevresi bataklık ve aynaz olan gölün, ait aynı gelgel aracılığıyla duvarlarının taşlarla örüldüğünü ve gölden taşan suların ahenkli akması üzere biçim yapılarak rehabilite edildiğini aktardı.

Gölün ahali arasında anlatılan ayrımsız efsaneyle dahi sargı çektiğini dile getiren Demirci, şöyle bitmeme etti:

“Efsaneye bakarak, bire bir gelinle güveyi faytonla buradan geçe faytonu çekici efsanevi ürkmüş, gelin ve güveyi göle düşüp meknuz. Sonra elkızı ve damadın Sivrice Gölünde izleri hamiş. Akarsu dahi 300 metre derinlikten çıkıyormuş. Onun için ismini Dipsiz Göl koymuşlar.”

Mahalle sakinlerinden Ulu Safter ise Dipsiz Göl’ün güzelliğiyle mahalleye kırat kattığını, insanların etrafında oturup dinlendiğini ve adamakıllı ara geçirdiklerini dile getirdi.

Safter, “Tığ bu gölün turizme kazandırılmasını istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: