Icra Vekili Uğur Çekicilik, toplumsal hane projesinin matbuat tanıtımında konuştu: (1)

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Hava, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne kadar 3 milyon evin dönüşümünü sağladık ve yeni yuvalarına kavuşan 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Gelgel, Beşiktaş’ta planlı “Cumhuriyet Tarihinin Genişlik Balaban Içtimai Ev Hamlesi Matbuat Buluşması” programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı içtimai göz hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi değme alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını belirten Hava, 81 ilde bütün ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 yıl önce, domestik intihap öncesinde Cumhur Reisi Erdoğan’ın kentçilik manifestosunu zar ettiğini hatırlatan Alım, Türkiye’birlikte yüzdelik 90’ı toplumsal göz kalkmak için bugüne kadar TOKİ Başkanlığı yoluyla 1 milyon 170 bin göz inşa ettiklerini kaydetti.

Çalım, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını pekiştirmek, tarihi mekanları harlatmak hesabına nazik projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe imtina etmek anlayışıyla Konya’de yeni Mevlana Meydanı’nı, esasen Edirne’de Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde tensikat yapıyoruz. Bursa’da Celil Cami etrafında yeniden belediyelerimizle gelişigüzel yapmış olduğumuz benzeri proje kapsamında Celil Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı yeniden ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi çekim merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına akıllıca bire bir şekilde kazandırmaya hız gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne ulaşan ulus bahçesi projeleri yürüttüklerini aktaran Çekicilik, 455 kavim bahçesini birlikte Edirne’den Hakkari’ye büyüklüğünde vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Tasavvur Hava, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne kadar 3 milyon evin dönüşümünü sağladık ve yeni yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin duygusal ve mülk güvenliğini güven altına almış olduk.” diyerek konuştu.

Yaşanan afetlerin ardından Elazığ’bile Malatya’birlikte ve İzmir’de tarihinin genişlik iri transformasyon projelerini başlattıklarını, Antalya’de, Muğla’birlikte ve Gün Doğusu Karadeniz’in tamamında kıran alanlarında dev ayrımsız yenilenmeye imza attıklarını tamlayan Kurum, Türkiye’nin, ihtiyacı olan seçkin ürünü, temas hizmeti, sunma aceleci ve nitelikli şekilde üretme kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına erbap olduğunu söyledi.

“Içtimai konutu, önceliklerimiz arasında gördük”

Gurur, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda kavim üzere arzuladıkları temas hizmeti yapma, gelişigüzel eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren benzeri mutluluk olduğunu dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Bu ülke ve budun için sakır sakır koşmamızın sunma büyük sebebi de rastgele ülkeye baht sıfır bu iri potansiyelimiz. Bu tatlılıkla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır hep içtimai devletin ana görevi olan tahaffuz hakkını, içtimai konutu, önceliklerimiz ortada gördük. 2019 yılında öz yerli, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla önce 50 bin, peşi sıra birlikte 100 bin sosyal göz dedik ve bu projelere 2 milyonu fazla vatandaşımız müracaat ederek nazik benzeri hoşlanma gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız tarafından şişman benzeri beğeniyle eşit buldu. Dernekevi mimariye, bölgenin değerlerine uygun şekilde inşaatlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Tabiatıyla milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla üstelik bu başvurunun karşılanabilmesi amacıyla kullanılmamış yuva etme hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Konut hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Hava, vatandaşlardan şişman aynı haz gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: