Boyabat’ta baraj ve göletlere 94 bin sazan yavrusu bırakıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umumi Müdürlüğünce düzenlenen “Akarsu Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında 94 bin pullu sazan çocuk akarsu Boyabat ilçesindeki baraj ve göletlere bırakıldı.

Boyabat Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekiplerince, Mazbut Baraj Göleti’ne 14 bin, Bektaş Göleti’ne 5 bin, Boyalı Göleti’ne 20 bin, Kurusaray Baraj Göleti’ne 15 bin, Dodurga Baraj Göleti’ne 25 bin, Cemalettin Göleti’ne 6 bin ve Çattepe Göleti’ne 9 bin doğmak amacıyla mecmu 94 bin sazan yavrusu salındı.

Kaymakam Enver Yılmaz, Amasya Suluova Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonu tesislerinde üretilen pullu sazan yavrularını bire bir bölüm baraj ve göletlere bırakmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kaymakam Yılmaz, “Anadolu’muzun soylu erki ve elbette türleri ortada kayran düz, vatandaşımız üzere nitelikli bir protein, balıkçımız için muhteşem benzeri dirimlik kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan bu balıkları göl ve göletlerimize bırakıyoruz.” dedi.

Balıkçılığın sürdürülebilir olmasının kurallara sadık avcılık ile mümkün olduğunu vurgulayan Yılmayan, “Kül balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi üzere av aracı, balık boyu, av zamanı ve meydan yasaklarına uyulması ve sunu birkaç bire bir kat üremelerine imkan tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından iri ehemmiyet bildirme etmektedir.” ifadelerini kullandı.Share: