Elazığ selen! Keban’da batan teknedeki balıkçı, 25 dalgıçla 4’üncü günde aranıyor

ELAZIĞ’birlikte, Keban Baraj Gölü’nde 9 Eylül’birlikte batan teknedeki balıkçı Yaşar Zariç’i (56) taharri çalışmaları, 25 dalgıçla 4’üncü günde de sürüyor.

Keban Baraj Gölü’nün merkeze bağlı Fatmalı köyü kesiminde bir balıkçı teknesi, 9 Eylül’de, daha belirlenemeyen ayrımsız nedenle battı. Teknede kâin 2 kişiden Arif Hususi, ala kafesine tutunarak, sudan daha çok, balıkçı Yaşar Zariç ise gözden kayboldu. İhbar konusunda bölgeye AFAD, polis, jandarma ve balık adam ekipleri gönderme edildi. Boğulmaktan kurtulan Arif Hususi’in gösterdiği alanda Zariç üzere taharri-kurtarma çalışması başlatıldı. Batan tekne, 56 metre derinlikte bulundu. Zariç’in teknenin içerisinde olmadığı tayin edilince yakınlarda açık yetenekli taharri çalışması başlatıldı. Aramalar 4’üncü günde de sürdürüldü. 25 kişiden oluşan balık adam ekibi, derinliği 70 metreye vasıl gölde, 40 metreden sonraki arama çalışmasını ROW cihazı ile gerçekleştiriyor. Bölgeye giden Vali Ömer Toraman birlikte çalışmalar için yetkililerden hikmet alarak, Zariç’in yakınlarıyla görüştü.

Valilik’ten yapılan kayıtlı açıklamada bile “Cuma günü Elazığ model Fatmalı köyünde zindelik gösteren balık işletmesine ait balıkçı teknesi, balık çiftçiliği içerisinde faaliyet yaptığı esnada akarsu alarak batmıştır. Teknede bulunan Arif Özel isimli vatandaşımız çorlu yerine kurtulmuş, Yaşar Zariç isimli vatandaşımız ise teknenin batmasıyla kaybolmuştur. İhbar konusunda Keban Güllabi Bot Timi, Güvenlik Su Altı Taharri Timi, AFAD dalgıç ekipleri, derhal görüngü yerine zeki etmiş ve arama tarama faaliyetleri başlamıştır. İlave kendisine Cingöz Umumi Komutanlığı Bitirmiş Taharri Kurtarma timleri ve Bitirmiş Su Altı Arama Istirdat Timleri (Diyarbakır) olay yerine zeki etmiştir. Mecmu 25 nefis balık adam ekibi, 4 bot, 2 mıntıka ile vatandaşımızı temin etmek amacıyla çalışmalarını muttasıl devam ettirmektedir” denildi.

Share: