Elazığ depreminden 24 saat sonradan enkazdan çıkarılan Yüsra okullu oldu

Elazığ’üstelik 24 Karı 2020’dahi meydana gelen depremde babasını ve ağabeyini kaybeden, annesi ile enkazdan saatler sonra yanık çıkarılan Yüsra Felek, anaokuluna başladı.

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan, 41 kişinin yaşamını yitirdiği 6,8 büyüklüğündeki depremde, Mustafa Ağır Mahallesi’nde yıkılan Sövme Apartmanı’nın enkazında babası Hüseyin ve 12 yaşındaki ağabeyi Itibar Talih’ı yitiren, Güllabi Taharri Kurtarma timi eliyle annesi Ayşe Talih ile sağ çıkarılan Yüsra, bacak ve bacaklarındaki ezilmeler dolayısıyla 7 işler geçirdikten bilahare sağlığına kavuştu.

Annesiyle devletin sağladığı imkanlarla yerleştirildikleri Bizmişen Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarında yaşamını sürdüren Yüsra, benzeri mahalledeki İyiliğe Uçanlar Anaokulu’nda terbiye hayatını başladı.

Annesi Ayşe Felek ile okula revan 5,5 yaşındaki Yüsra, arkadaşlarıyla baziçe oynadı, uyumlu devir geçirdi.

“İnşallah bizim amacıyla bundan sonra henüz gür olacak”

Asıl Ayşe Felek, AA muhabirine, kızı okula başladığı amacıyla ateşli ve mutlu olduğunu söyledi.

Kızının istinas süreci yaşayacağını dile getiren Yıldız, “Kızım ekol için çokça arzulu. Bana daim ‘Okula gidelim’ diyordu. Okulu yolmak istiyordu. Kaydını yaptırdım, geldik okula.” dedi.

Kızının okula başlamasının hem namına hem üstelik kızına mebzul geleceğini anlatım eden Talih, kızı ile heyecanla okula geldiklerini belirtti.

Baht, “Yüsra ilk kez okula gidecek. İlk dolaşma olmasına karşın kızım çocuklarla çok eğlendi, sunturlu mesafe geçirdi. İnşallah bizim amacıyla bundan sonra daha dolgunca olacak. Herhangi Bir zaman kızımın yanındayım. Elimden geldiğince kızıma destekçiyim. İnşallah kızım üzere dolgunca bire bir dönme evet. Evde çokça sıkılıyordu. Psikolojisi da bozuktu. İnşallah bura ona dolgunca dirimsel. Çabucak rüfeka edindi. İyi vakit geçiriyor. Burada oyun oynaması ve sunturlu ant geçirmesi ona maneviyat tamam. Kızımdan ayrıksı kimsem bulunmayan, ona bilcümle koruyucu olacağım.” ifadelerini kullandı.

Okulun evlerine andıran olduğunu anlatan Felek, kızını okula rahat götüreceğini dile getirdi.

İyiliğe Uçanlar Anaokulu Müdürü Fatih Bozkuş birlikte Elazığ depreminin simgesi olan Yüsra’nın zaman okullarında eğitim öğretime başladığını söyledi.

Okul binasının depremden sonradan İyiliğe Uçanlar Derneği’nce yapıldığını anlatan Bozkuş, “Yüsra’nın bizim öğrencimiz olması bize ayrı bire bir bahtiyarlık verdi. Arkadaşlarıyla oryantasyon sürecine başladı. Okulumuz tesisat kendisine en son seviyelerde. Okulumuzun kamu imkanlarından sunma mebzul şekilde faydalanacaktır.” diyerek konuştu.Share: