Selde canını hiçe saydı, hayvanlarını boğulmaktan hakeza kurtardı

Kastamonu’da bire bir vatandaş, zehir sağanak yağmur sonrasında canını hiçe farzımuhal kulübede çevrilmiş küsurat köpeği ve tavuklarını kurtardı. Vatandaşın aracını bırakıp hayvanlarını sel sularından kurtardığı anlar ise saniye saniye cep telefonu kamerasına yansıdı.

Kastamonu’dahi 3 Ilkgüz tarihinde toprak merkezinde etken olan biberli bora yağmur cihetiyle 400’den fazla bodrum ve methal katlarda bulunan hareket yeri, ocak, tutkun park yeri ve depoları baskın suları bastı. Yaşanan dominant sonrasında Kastamonu Belediyesi ekipleri, tıpkı yandan sililik çalışmalarını sürdürürken farklı yandan de hasar gören yerlerde onarım çalışmalarını devam ettiriyor.

Hayvanlarını kurtarabilmek amacıyla canını hiçe saydı

Yaşanan yeğin sırasında canını hiçe sayarak gark olmak için olan kapik ve tavukları kurtaran zor öğretmen Baha Duygusal ise büyük takdir topladı. İnönü Mahallesi’nde zinde Duygusal, kulübede bunalmak üzere olan köpek ve tavuklarını görünce suya atladı. Baha Can, kulübede bunalmak için olan av köpeği, tavuk ve civcivleri kucağına alarak apartmana taşıdı. O sırada çökertme telefonuna çekilen görüntülerde, Baha Birey’ı apartmanın penceresinden izleyen vatandaşlar, “Canını üstelik hiçe sayıyorsun” diye izansız dönmesi amacıyla inandırma etmeye çalıştı. Baha Birey’ın yağmur sırasında sele maruz artan aracı ise zarar gördü.

” Bozkurt’taki fenomen aklıma geldi ama ben hiç doğaç suya atladım ve hayvanlarımı kurtardım”

Kuşburnu topladıkları sırada yağışa yakalandıklarını belirten emekli sarıklı Baha Can, “Damatlarım ve kızlarımla alay malay ormanlık alana kuşburnu toplamaya gittik. Baktık hava kararmaya başladı, yağız bire bir hal aldı. Dedim kim kuşburnu kalsın biz canımızı kurtaralım. Müstacelen araç ile yola çıktık ve uzlaştırıcı dahi garaja çektik. bu arada yoğun ile alay malay yağmur başladı. adım adım bu tanıdık alana akilane sular yükselmeye başladı. Bittabi ki benim burada köpeğim ve tavuklarım var, civcivlerim var. Ego, 40-50 yıldır efsanevi beslerim, biraz da merakım var. Camdan bakıyorum, biraz içime saygı düşmeye başladı. Çünkü kümese akıllıcasına dominant suları yaklaşmaya başladı. beraber metanet duvarı delindi ve çaydan yeğin suları bu görülen alana akıllıca akmaya başladı. Bozkurt’taki vaka aklıma geldi, eş aracını kurtarmaya gidiyor ve bu arada kendisini birlikte sel alıp götürüyor. Benim bu anlar gözümün önüne geldi amma benden onlardan tıpkısı tanesi olayım dedim, hiç düşünmedim. Çünkü baskın suları çokça yükseldi. Aşağıya indiğimde apartmandan bağırıyorlardı. Hocayı dominant götürecek, hocaya ehil olun diyorlardı daim apartmandan. Ben dahi ahali salladım, onlar birlikte beni boğuluyor zannetmişler. Sel suları göğsümü geçti, su bastı. Yürümekte çıktı zahmet çekiyordum. Beni yeğin suları sürüklemeye başladı, kenara akla yatkın atıyordu. Zira çayın kenarında kâin istinat duvarından mevrut su çokça zehir akıyordu. Sürünerek geldim. Geçmiş köpeğimi kurtardım, zincirini çıkardım ve köprüye akıllıcasına salıverdim. Sonraları civcivleri ve tavukları kucağıma alarak kurtardım. Yine dışarı çıkıp baktığımda köprü üstünde olan köpeğim, baktım kendini kenara atacaktı. ya çaya atlayacak evet da suya atlayacaktı, sonradan boğulup gidecekti. Gene apartmandan indim ve köpeği kucağıma alıp eve götürdüm. Ego burada ölümü filan on paralık düşünmedim. Onlar bize Allah’ın emanetleri, biz Allah’a emanetiz, onlar dahi bize can” dedi.

“Onları yönetmek üzere hiçbir molekül irtical suya atladım”

Apartmanın camından baktığı sırada baskın sularının yükselmeye başladığını ifade fail Fert, “Hiçbir özdek irtical suya atladım. Hâkim suları göğsüme kadar yükseldi. Sular yükseldikçe feryatları duymaya başladım. Kulübeye geldiğim ant köpeğim çocuk gibi ağlıyordu. Anca benzeri hıçkırarak ağlıyordu kim bala gibi ağlıyordu. Yüreğim parçalandı. Tasmasını hastalık sıyırdım, tasmasını açtığımda köpeğim boğazındaydı sel suları. Gözleri falan köpeğin irileşmişti. Allah’a şükürler olsun bin yol, bana atılganlık verdi rabbim, boğulmaktan kurtardım hayvanlarımı” diye niteleyerek konuştu. – KASTAMONU

Share: