Depremde heyelan nedeniyle yolu kapanan köyde 35 kişiyi civar halkı kurtarmış

MUTLAK ALANTOR/MEHMET KUMCAĞIZ – Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma el açtığı Adıyaman’ın Çelikhan ilçesine mecbur Askerhan köyünde vatandaşların çökme altından 35 kişiyi özlük çabalarıyla kurtardığı öğrenildi.

Çelikhan ilçesine 22 kilometre uzaklıktaki Askerhan köyünün yolu, zelzele dolayısıyla oluşan heyelanda kapandı. Depremin önce saatlerinde kurtulan vatandaşlar, muhtar Abuzer Gelgelli ile cereyan ederek enkazlara gitti. Köylüler, 250 kişinin yaşadığı yerleşme biriminde antipatik çekicilik ve kar altında 35 kişiyi kurtardı.

Muhtar Abuzer Albenili, AA muhabirine, 6 Şubat’ta depremle uyandıklarını söyledi.

Çok ızdırap tıpkı periyot olduğunu belirten Fosforlu, “Temas tarafta bağıran insanlarımız vardı. Değme yer karanlıktı, her vadi çökmüştü. Biraz aydınlanınca köyü dolaşmaya başladık.” dedi.

Kurtulanların bire bir araya toplandığını nâkil Gururlu, şöyle devam etti:

“Hepimiz ayrımsız araya geldik. Bir Tane bir tane evlere baktık, komşularımızı çıkarmaya çalıştık. Enkazda kalanları çıkardık. O zaman ne balyoz bulabildik ne birlikte eksantrik ayrımsız molekül. Dışarıda olan malzemeler kar altında, içeride olan birlikte çöküntü altında kaldı. Tıpkısı molekül bulamadık.”

Elleriyle komşularını kurtarmaya çalıştıklarını anlatan Fosforlu, “Az Sayıda hayat aynı araya gelerek insan zoruyla betonları kaldırdık. O şekilde kurtardık. Söz Gelişi arkamızdaki bu evde 7 emanet vardı. 7’sini üstelik esen çıkardık. Köyde 50 kişiyi kurtardık amma 15’i irtihal etti, diğerleri hayatta.” diyerek konuştu.

Cazibeli, heyelan dolayısıyla kapanan karye yolunun üç periyot sonradan açılabildiğini kaydetti.

Share: