Üniversitelilerden depremzedeler için prefabrik ocak

GÜMÜŞHANE Üniversitesi’nde öğrenciler ve akademisyenler tarafından yapılan 20 rekiz aile, Kahramamaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman’üstelik depremzede diyaliz hastaları için kullanılmaya başladı.

Gümüşhane Üniversitesi’nde, aralarında yabancı öğrencilerin birlikte meydan aldığı fahri öğrenciler ve akademisyenler marifetiyle ahşaptan yapılan 20 ihdas ocak, depremin vurduğu Adıyaman’a gönderildi. Rekiz evler, Afiyet Bakanlığı tarafından bölgedeki depremzede diyaliz hastalarının barınması üzere kullanıldı.

Gümüşhane Üniversitesi öğretim görevlisi Serhat Doğan, ahşap evler projesinin uran bölgesindeki Ağaçkakan Mobilya Atölyesi hareket birliğinde yapıldığını belirterek, “Yara başında ısınmaya etkin aynı kız çocuğunun videosu üstüne acep tıpkısı şeyler yapabilir miyiz, diyerek düşündük. İstanbul’dan bire bir mimar arkadaşımıza proje çizdirdik ve ertesi dönme lahzada önce habbe yapımına başladık. Üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Kaptan ile iletişime geçtik. Kendisi üniversitenin mobilya atölyesini bu işe eş etti” dedi.’9 FAMILYA ÜSTELIK YAPIM AŞAMASINDA’İlk etapta 10 familya planlandığını daha bilahare Gümüşhane halkı ve öğrencilerin desteğiyle ahşap eş sayısının 20’ye ulaştığını belirten Doğan, “Şu anne kadar 20 adet karı, 5 abdesthane ve 5 banyo ortaya çıktı. 9 ocak da imal aşamasında. Onların da tamamlanmasıyla bölgeye gönderilen ahşap ocak sayısı 29’a ulaşacak. 30 kişiden fazla tıpkısı kadro sıkı bir organizasyonla bize destek oldular. Evlerin içine elektrik tesisatı çekildi. Gümüşhane halkından ve üniversitemiz öğrencilerinden iri bindi gördük. Üniversitemizden özellikle Afrika asıllı yabancı öğrenciler bütün yanımızda oldular. Oluşturduğumuz montaj ekibimizle Adıyaman’a yola çıktık. Daha sonrasında ise İl Afiyet Müdürlüğü’ne evleri konfirmasyon ettik. Şu anda evler, durumu sakil olan diyaliz hastaları ve mehtaplı kadınlar amacıyla kullanılıyor. Evlerden 4 tanesi 300 kişinin yaşadığı oba kentte poliklinik hizmeti veriyor” diye konuştu.

Share: