Enkazda ölen annesinin himaye olduğu 53 günlük bebeğe süt analık yapıyor

MESUT VAROL/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin etkilediği Adıyaman’da yıkılan evin enkazında hayatını kaybeden annesinin kucağında hayata tutunan bebeğe Van’bile tüvana yakını süt analık yapıyor.

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine vabeste Yaylacık köyünde kıvrak Şenay (38) ve Mustafa (37) Altıparmak ile çocukları 4 yaşındaki Imge ve şu anda 53 günce olan Hesap, sarsıntılar sırasında yıkılan habbe enkazı altında kaldı.

Çevredekilerin sayesinde bodur süre sonradan enkazdan çorlu çıkarılan baba, beton blokları çekiç ve baltayla kırarak 2 saatlik cenk sonucu önce Umut’u sonradan de ölen eşinin kucağındaki bebeği Içtihat’u kurtardı.

Eşinin cenazesini da enkazdan çıkararak defneden ağababa Altıparmak, bebeğini 3 bölüm boyunca yakınlarının desteğiyle besledi.

Eşinin acısını yüreğine gömen Altıparmak, çocuklarını alarak Van’ın İpekyolu ilçesinde işlek yeğeni Fatma Kaynak Enerjik’in yanına geldi.

Aileye evinin kapısını açan hemşire Acar, depremde annesi ölen 53 günlük bebeğe de benzin anne oldu. Enerjik, 4 yaşındaki Düş ve Zihniyet bebeğe annelerinin yokluğunu hissettirmemeye çalışıyor.

“Bebeğimi ölen eşimin kollarından aldım”

Depremin üzüntüsünü ve yakınlarını kaybetmenin acısını hayat dolu baba Altıparmak, AA muhabirine, depremde evlerinin yıkılmasıyla gerileme altında kurtarılmayı beklediklerini söyledi.

Sarsıntılar sırasında eşinin kendisini uyandırdığını fakat ona kavuşamadığını anlatan Altıparmak, “Pattadak keleş oldu. Soba devrildi, ellerim yandı. Haddinden Fazla tahakküm, eşim yanımda ahiret yolculuğu etti. Köydeki evlerin kâffesi yıkıldı. Ben, eşim ve iki oğlum çöküntü altında kaldık. Beni ağabeyim dakikalar bilahare kurtardı. Dumandan dolayı havasız kaldım. Bilahare ağabeyimle çocuklarımı kurtardım. Bebeğimi ölen eşimin kollarından aldım. Demincek Van’dayız, ablamın kızı bize evinin kapısını açtı. Ona benzin anneliği yapıyor. Cenabıhak’tan geldi, sabrediyoruz.”

“Gücüm yettiği büyüklüğünde onu büyüteceğim”

Bebeğe süt anneliği eden Enerjik üstelik depremin olduğu Adıyaman’a gittiğini ve herhangi bir yerde yıkılan binaların enkazlarıyla karşılaştığını belirtti.

Adıyaman’birlikte ikinci depreme yakalandıklarını aktaran Acar, şunları kaydetti:

“Gittiğimizde durumun bu kadar güç olduğunu hesap etmemiştim. Biz gidene kadar bebeğe un, su ve şeker karıştırıp vermişlerdi. Ben bile annelik içgüdüsüyle anında emzirmeye başladım. Geceleyin sabaha büyüklüğünde kucağımda baktım. Onları alıp Van’a getirdim. Burada bebeğe süt anneliği yapıyorum. Elimden geldiğince üstelik büyütmeye bitmeme edeceğim. O de benim canımdan biri. Sonuçta benim çocuğum dahi bu halde olabilirdi. Gücüm yettiği kadar onu büyüteceğim. Bundan Sonra onun annesiyim, çocuklarımdan benzeri farkı yok.”

Acar’in annesi Fahriye Baybatmaz de “Evlerimiz taraf yanaydı, yer sarsıntısı olunca yıkıldı. Yolumuz kardan kapalıydı. Çevredekilerin sebebiyle enkazdan çıktık. Çokça büyük acı. Bebeğe evvel zamanlar ego erbap çıktım. Demincek kızım benzen anneliği yapıyor. Vanlılar bize erbap artık. Kamu ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar, sahiplendiler. Tanrı onlardan razı olsun.” diyerek konuştu.

Share: