Çambükü Köyünde Otlak Alanları İçin Direngen Köylülere İstanbul’dan Bindi Geldi, Bir Saatte 500 İmza Toplandı

GENÇAĞA KARAFAZLI

Amasya’nın Taşova ilçesine sadık Çambükü köyünde mera alanlarına organize uran bölgesi (OSB) yapılmasına cebin süren direnişe İstanbul’dan destek geldi. İstanbul’daki Kadıköy- Eminönü iskelesi önünde, İklim Adalet Komisyonu, Ekoloji Birliği ve Destekli İstihdam Derneği (DİSDER) öncülüğünde yapılan imza kampanyasında tıpkı saatte 500 imza toplandı. Çevreciler, Çambükü köyüyle senkronik namına yapılan imza kampanyasına, “Havama, suyuma, Çambükü’me tuşe”,”Çambükü halkı bekâr değildir” sloganlarıyla eşik etti.

İklim Hak Komisyonu, Ekoloji Birliği ve DİSDER, Çambükü’nde otlak alanlarına OSB yapılmasına karşı direngen köylülere bindi yüklemek için bugün Kadıköy-Eminönü iskelesi uğrunda imza kampanyası düzenledi.

Kadıköy-Eminönü İskelesi uğrunda risale dağıtan bir kadın vatandaş, “Kadıköydeyiz, Amasya Çambükü’nde ellerinden toprakları alınan köylüler üzere İstanbul halkını bilgilendiriyoruz. Amasya Çambükü üzere sen da imza ver” dedi.

“HUKUKİ PROSES DEVAM EDERKEN EKİLİ TARLALARIMIZ NAMEVCUT EDİLDİ”

İmza kampanyasını senkronik olarak Çambükü’nde sürdüren köylüler, kampanya sırasında tıpkı basın açıklaması yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“2021 yılı içerisinde Amasya Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyümüze; evlerimizin, yaşam alanlarımızın bir anda yanından başlayacak şekilde, köyün tarım ve hayvancılık yaptığı alana birleştirme endüstri bölgesi yapılmasına değişmeyen verildi. Çevresel ağırbaşlılık değerlendirmesi (ÇED) raporuna gerek görülmeden, OSB yapılacağı gerekçesiyle türel süreç bitmeme ederken ittifak kaynağımız olan otlak ve ceviz, bamya, şeftali, akdarı ekili tarlalarımız bulunmayan edilmeye başlandı.

“KÖYÜN KALBİ NİTELİĞİNDE OLAN NAHIYE, FABRİKA KURULARAK YOK EDİLECEK”

Çambükü köyü kadınları önde kalkışmak için, köylüler adına topraklarımıza erbap geçmek için direnişe başladık. Çambükü köyümüzde birleştirme uran bölgesi istemiyoruz. Ehlihibre ‘uygun değildir’ dedi, yeniden da projeden vazgeçilmedi. Değişmeyen ve sonraki süreçlerde katiyen köy halkının görüşünü almayan OSB yönetimi, ısrarla buraya OSB yazmak istiyor. OSB alanı, köyün hem tarım hem mera alanı olduğu üzere ayrımsız zamanda köyün kalbi niteliğinde. Karye halkı namına bizler amacıyla olmazsa olanaksız olan mintika, kurulacak üretimlik ve işletmelerle namevcut edilecek.

“KÖYÜMÜZÜN MERA VE TARIM ALANINA KURULACAK OLAN OSB’NİN İPTAL EDİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Yerleşme yeriyle bütünleşecek olan OSB hem ekosistemi bozacak hem üstelik çevre ve gelgel kirliliğine bozukluk olacak. Ekincilik ve hayvancılık yapacak kendi kendine yetebilen tıpkısı köyken, topraklarımızdan ekmeğini kazanabilirken şimdi elimizdeki bir apaz toprağı da alacaklar. Bizler, bu köyde barınamaz, üretim yapamaz olacağız. Köyümüzün otlak ve ekincilik alanına kurulmak istenen OSB’nin nakız edilmesini istiyoruz. Siz üstelik mücadelemize imzanızla destek olun. Kampanyamızı başlatarak bundan sonra kişiye ulaşmamızı sağlayın.”

Share: