Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı (GSB) Daraç referans sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu içinde kâin Mahdut Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Sıkıntılı referans sonuçlarının bir numara fazda olta oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini bile çözümleme, cazibe ve aplikasyon adına üç anne başlıkta inceliyoruz”

Dar referans süreçlerini ‘çözümleme, traksiyon ve aplikasyon’ adına 3 asıl başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci okus pokus işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Nezaret olarak parçalanmamış çalışmalarımızı fen odaklı ayrımsız şekilde kâffesi ile tıpkısı bütün yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, plan ve uygulama namına üç esas başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün birinci safha sonuçlarını açıklayacağım. Anne amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini yer selis şekilde, en eli nimetli, hayat dolu bire bir koordinasyon ile gerçekleştirmek. Öncelikle yekpare başvuruların tümü afaki tıpkı şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını söylemek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yeni terbiye talim yılı için başvuruları başlattık. Bunun için 12 amme kurumu tarafından, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Terbiye Bakanlığı, Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Içtimai Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Familya ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital yerine teslim edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu meri sevgili öğrencilerimiz, dirimlik, sükse ve toplumsal boyut kriterleri anne alınarak sayısal ortamda afaki tıpkı şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan sıralama ile öğrencilerin okullarına en mail bakanlık yurdundan elde etmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, nizam aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

Bir Numara fazda toplanmış ensiz başvurularının yüzdelik 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Almanak bazda yeryüzü aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin bildirme yüksek okus pokus oranını gerçekleştirdik. Ülke olarak bir numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı yetersiz faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, KUL yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzde 80’lik bir istikbal oranı ile hem bile bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 diyar cümlesi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye andıran ilde bile ikinci safha yerleşimlerin bitirilmek amacıyla olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere düz verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak görünmek için 41 toprak merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci safha sürecinde izafe etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hacısı hocası yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: