Kasapoğlu: “Gençlerimizle alay malay birlikte olmaya bitmeme edeceğiz”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB dar başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha saha yerleştirmede tarihimizin sunu faziletkâr üçkâğıt oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor il müdürlerinin üstelik devre içi katıldığı toplantıda GSB dar referans sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 terbiye öğretim dönemi mahdut başvurularına ilişin birinci safha say sonuçlarını katılmak için toplantının düzenlendiğini tabir eden Kasapoğlu, “800 sınırlı, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla rastgele alanda efdal teveccühe mahzar tıpkısı enfrastrüktür ve dirim alanı. Birlik gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Tamam çalışmaların haber odaklı şekilde ve tamamıyla bir hep yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini bile analiz, planlama ve uygulama kendisine 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Okus Pokus sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini yeryüzü canlı, artağan şekilde zinde koordinasyonla yöneltmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza objektif ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite küşat tarihleri yer el ayrımlı oluyor. Tığ dahi bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Koyu bağlılaşım kırcı bire bir say var. Bu evire çevire çalışmaları iyice neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu tarafından dijital adına analiz edildi. Başvurusu geçerli aziz öğrencilerimiz, sağlık, sükse ve içtimai boyut kriterleri anne alınarak yine ağız ağıza dijital ortamda, afaki şekilde bire bir puanlamayla tayin edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü andıran oluşmak kaydıyla nizam yapıldı. Şayet o yurtta meydan namevcut ise yeryüzü yakın diğer yurda komplo yapılmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz henüz var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin üstelik ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz düz yerleştirmede tarihimizin arz erdemli tertibat oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sıkı hizmetlerinin dünyada eşi ayrımsız bulunmayan. Biz yüzde 80’lik oranı hem birlikte önce fazda karşılayarak benzeri rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan aşkın kapasiteye erbap sıkıntılı altyapımız var. Bu bile çekicilik ve neşe vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylelikle seçkin öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, safha sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tevessül etmek üzere 41 il merkezimizde umum başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde izafe etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tümü yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını gene yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Tekmil Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle bile gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına bütün birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Birlik gençlerimize sonuçlarımızın yalabık olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci en andıran şekilde strateji etmeyi başvuru ediyorum.”Share: