Büyükşehir meclisinde ‘asrın felaketini’ konuşuldu

Sakarya Büyükşehir Şubat Ayı Dümdüz Sedir Toplantısı’nda asrın felaketi konuşuldu. Komutan Şanlı, Büyükşehir ilkin koyulmak üzere mecmu kurumların ve 1 milyon Sakaryalının yegâne yürek halinde depremi hareketli 13 buçuk milyonun yaraları elde etmek için mücadele ettiğini söyledi. Mehabetli, “1999’da benim dahi evim yıkıldı, hepimiz yaşadık, genişlik gani tığ anlarız bunu. Demincek konteynır imalathanesi kurup, yapacağız ve bölgeye göndereceğiz. O kardeşlerimizin anbean yanındayız” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Gücük Ay Olağan Sedir Toplantısı Sakarya Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Başkan Yetişkin riyaset ederken, divan üyesi şehremaneti eller, alt kurul başkanları ve Büyükşehir bürokratları düzlük aldı. Meclisin temel konusu, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremin getirdiği asrın felaketi oldu. Izlence öncesi yer sarsıntısı şehitleri amacıyla 1 dakikalık imtina etmek duruşunda bulunuldu, dualar edildi.

Kıran bölgesinde Sakarya’nın ekiplerine bizzat enkazda ve sahada önderlik eden Koskocaman, zelzelenin 13 buçuk milyon insana yaşattıklarını ve Sakaryalılar namına hissedilen hassaslık, yardım üzere ortaya koyulan seferberlikten bahsetti. 17 Ağustos 1999 gecesinde aynı acıyı kıvrak 1 milyon Sakaryalının ve Büyükşehir başa girmek için şehirdeki tamlık kurumların önce andan itibaren yaraları çekmek üzere örnek bir gayret ortaya koyduğunu tabir etti. Kahramanmaraş’ta, Gaziantep’te, Diyarbakır’da, Adıyaman’da, Malatya’da şahsen gözlemlediklerini anlatan Heybetli, çöküntü altından çıkarılan bebeklerin, çocukların, anne babaların inanılmaz kurtuluşlarla “hayata” bağlandığını rapor etti. Şanlı, “Yer İyi Tığ Anlarız” sloganıyla başlattıkları seferberlikle içre erzak, gidermek, miftah malzeme, gerekseme ürünlerinin olduğu 99 tırı bölgeye ulaştırdıklarını belirtti. Kıyamet bölgesinde 500 personel ve 264 araçla geçmiş günden bu yana canhıraş çalıştıklarını ifade fail Önemli, “Acıyı dinamik, alim insanlar yerine giderek orada, yanlarında olacağız” vurgusu yaptı.

“17 Ağustos’ta benim bile evim yıkıldı”

Yüce, “Hepimizin yüreklerini yakıcı haddinden fazla büyük tıpkısı depremle sarsıldık. Çığlık yalnız düştüğü yeri değil hepimizin yüreğini yaktı. Yüreklerimizdeki bu yangını kardeşlik ile söndüreceğiz. Hepimizin yaşadığı 99 depreminden dünya bizler maatteessüf kim bu acıyı çok bereketli biliyoruz. Benim birlikte 99 depreminde kaldığım ocak yıkıldı ve yıkılan evden sağ selamet çıkmayı Mevla’m kader etti. O gecenin acısını hala yeryüzü derinden hissediyorum. Seçkin birimiz 99 gecesinde depremin hangi olduğunu öğrendik. Bunu yaşadığımız, hissettiğimiz için 1 milyon koca tek kalpgâh olduk, kalbimiz önceki andan beri bölgedeki vatandaşlarımızla atıyor” diye konuştu.

“99 arkalama tırımızı bölgeye ulaştık”

Sarsıntı konusunun Sakarya için haddinden fazla ayrımlı tıpkısı his olduğuna özen çekici Koskocaman, “Sakarya’mızda sarsıntı konusu; yaşanılan acıları bizzat yaşadığımız ve tanık olduğumuz üzere bizdeki yeri çok farklıdır. Bu sebeple Sakarya Büyükşehir Belediyesi namına depremin süratle akabinde kıyamet koordinasyon merkezi olarak İtfaiye Kat Başkanlığında ekiplerimizle benzeri araya geldik ve ivedi kurtarma ekibi olan personelimizi takkadak içtima merkezine çağırdık. İlçe belediyelerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil sosyete kuruluşlarımız, iş adamlarımız ve birlikte vatandaşlarımızın yardımıyla; Deprem Bölgesi Teavün ve Dayanışma Merkezimizde 99 tır ve kamyondan oluşan açacak dolusu müzaheret malzemesi sarsıntı bölgelerine vukuf etti” şeklinde konuştu.

“500 personel, 264 araçla bölgedeyiz”

Başbuğ Makro, “İtfaiye uzlaştırıcı, iş makinesi, aktif hizmet uzlaştırıcı, binek araçlar, cenaze aktarım araçları, müteharrik cenaze yıkama aracı, arkalama uzlaştırıcı, 4×4 araçlar, su tankerleri gelmek için toplamda 264 araç depremin yaşandığı andan anında bilahare bölgeye gezmek için yola daha çok. 20’si genel görevli kalkışmak üzere belediyemiz bünyesindeki 458 personelimiz ve bilgimiz dahilinde gönüllü olarak bölgeye fehmetmek isteyen 50 civarında personelimiz ve vatandaşlarımızla evvel günden itibaren fahri 500 yaşama ile bölgedeki çalışmalara yaşayan ayrımsız ulama sağladık” ifadelerini kullandı.

“Onlar kriz altında üşüyorken biz ısınamayız”

Bölgede şahsen inanılmaz kurtuluşlara şahit olduğunu kaydeden Heybetli, “10 ilimizin sarsıldığı, 13 milyonun etkilendiği depremde vatandaşlarımız gerileme altındayken, üşüyorken bizler ısınamayız. Orada gözlerimizle şahit olduğumuz o büyüklüğünde haddinden fazla güvenilmez halas vardı ki, 103 saat sonraları salim yerine çıkartılan 3,5 yaşındaki kız çocuğumuz. 5 yaşlarındaki ayvaz çocuğumuzun enkazdan çıkartılırken uykusundan uyandırılıyor. Sanki evine adamlar girmişte şaşırmış gibi ‘Ne oluyor ya ne oluyor?’ diyerek sitem etmesi. 90 saat sonraları enkazdan kurtarılan 10 günce ayrımsız çağa. 3-4 saatte benzeri beslenmesi gereken bebeği 90 saat enerjik namına kalabilmesinin hikmeti nedir? Bu soğukta depresyon altındaki kız çocuğumuzun ‘Burası çokça yunak su verin’ demesi. Çok başkaydı” dedi.

“O güzel insanların son temel büyüklüğünde yanındayız”

Başkan Muhteşem, 7 günde Sakaryalı ekipler adına 33 kişiyi kriz altından hareketli çıkarmanın sevincini yaşadıklarını belirterek, “Biliyoruz ki seçme zorluğun yanı sıra benzeri palas vardır. Mevla’mın gönüllerimize serptiği küşayiş ve umutla kriz altındaki canlarımızı kurtarmaya devam edeceğiz. . Omuz Omuza, bağlanak, muadele ve kardeşlik şiarıyla kurtardığımız vatandaşlarımızın gözyaşlarını sileceğiz. Son verilerimize bakarak 7 günde toplamda aktif ulaştığımız, umuda ulaştığımız depremzedelerimizin sayısı 33 oldu. Bire Bir müzaheret, tıpkısı el muntazır 13 buçuk milyon insanımız amacıyla bölgede serencam anne kadar uğraş vereceğiz. Büyükşehir kendisine yekpare imkanlarımızı kullanacağız. Zelzele acısını yaşayan tıpkısı site namına acıyı, kayıpları güçlü o evire çevire insanların giderek beraberinde olacağız” diye konuştu.

Divan gündemi

89 maddeden oluşan meclis gündeminde 64 özellik ümran ve imar komisyonuna devretme edildi. 30, 31 ve 78. maddeler ülfet komisyonuna havale edilirken 22 özellik ise komisyondan geldiği şekilde kabul edildi. 83 ve 86 kabul edildi. 87 – 89 meclisi ümran komisyonuna sevkine karar verildi. – SAKARYA

Share: