Babacan’dan ‘ortak aday’ açıklaması: 6 tümen dışında 7’nci bire bir beniâdem birlikte mümkün

TILSIM Partisi Umumi Başkanı Büyük Babacan, “Şu anda 6’lı masa bir uyuşma değil biliyorsunuz. O 6’lı masanın ayrımsız ortak cumhur reisi adayı hedefi var. Bu aday de daha sınırlı değil. Eş aday evet da kuma çevirgeç olamaz ise vatandaşa güven tablosu vermemiş oluruz. 6 fırka dışında bir 7’nci beniâdem bile cins. Tığ bugüne büyüklüğünde 6’lı masada elan değme ismi konuşmadık. Erken buluyoruz. Şu anki hedefimiz 6’lı masadan kuma aday takip etmek” dedi.

UMAR Partisi Yüksek Babacan, eşi Sorun Zeynep Babacan ve beraberindeki heyetle Elazığ’a geldi. Tıpkısı otelde matbuat mensuplarıyla bire bir araya gelen Babacan, burada soruları yanıtladı. Babacan, 6’lı masanın itilaf olmadığını, ortak ayrımsız cumhur reisi adayı hedeflerinin olduğunu belirterek, “Bu aday birlikte elan muayyen değil. Kuma namzet belirlenmeden ilk ortak adayın intihap beyannamesi niteliğinde hep bu siyasa alanlarının ortaklaştığı, ortaklaştırıldığı aynı çalışmaya dahi gerekseme var. İlk seçimle parlamenter sisteme geçeceğimiz güneş arasındaki o açıklık dönemde tığ ona intikal süreci diyoruz. O süreçte mevki zahir yönetilecek. Kuma namzet ‘mevcut sisteme göre ben yetkiyi aldım, artık kafama eseni yaparım, tek imzayla aklıma geleni yapacağım, bana karışmayın’ dememeli. Hedeflediğimiz vekil sistemin için akla yatkın tıpkı şekilde o geçiş sürecinde mutluluk yönetimine gidiyoruz. Bunun bittabi olacağı haddinden fazla ferah tıpkısı mücahede meselesi. 6 parti tarafından uygun kalınması gerekiyor kim tığ ortak namzet belirleyelim. Eş aday belirlendiği anda ortak adayın söz gelişi terbiye ile ait söyleyeceği şeylerle 6 partinin terbiye ile ilgilendiren söyleyeceği şeyler yer azında aynı asgari müşterek zemininde buluşsun. Tabii kim her partinin farklı projeleri olanaklı. Seçkin partinin değişik konularda farklı tafsilat çalışmaları olanaklı ama sunma azından hedefler ve ilkeler ortada hep bu politika alanlarında de asgari müşterek zemini yakalamamızın bile kayıt olduğunu düşünüyoruz. Partiler arasında tıpkısı antant zemini oluşması geçişsiz. Buna de ortak adayın katılması geçişsiz kim kuma adayın belirlenmesinin ardından seçme kampanyası sürecinde ana sorunlarda ortak dilimiz oluşması geçişsiz. Kuma namzet tamam birlikte kuma açkı olanaksız ise vatandaşa çekinmezlik tablosu vermemiş oluruz” diye konuştu.

‘6 PARTİ DIŞINDA BİR 7’NCİ İSİM ÜSTELIK OLABİLİR’Cumhurbaşkanlığına 6’lı masadaki partilerin genel başkanlarından birinin üstelik aday olabileceğini, 7’nci aynı ismin birlikte çıkabileceğini belirten Babacan, “6 parti dışında aynı 7’nci ölümlü birlikte benzer. Biz bugüne büyüklüğünde 6’lı masada daha seçkin ismi konuşmadık. Er buluyoruz. Geçiş sürecinin defa haritası ve politikalar konusunda aleniyet kaydetmeden benibeşer belirlemenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Bulunan sistemde rastgele partinin genel başkanı o partinin reisicumhur adayıdır. MERHEM Partisinin B planı de bu olacaktır. Ancak tığ B planının üstünde çok durursak orada ayrımsız umutsuzluk var havası oluşuyor. O yüzden tığ B planından çokça bahsetmiyoruz. Şu anki hedefimiz 6’lı masadan kuma aday ihata etmek” ifadelerini kullandı.

Babacan ve beraberindekiler, esnaf ziyareti yaparak, Gazi Caddesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Seçim otobüsünden vatandaşlara seslenen Babacan, daha sonra aksiyon insanları ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileriyle buluştu.

Share: