Diyarbakır ve Elazığ’da “Tetik Kadınlar Bisiklet Turu” düzenlendi

Diyarbakır ve Elazığ’üstelik Acun Otomobilsiz Kentler Haset kapsamında, “Derli Toplu Kadınlar Derrace Turu” gerçekleştirildi.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki Park 75’te düzenlenen etkinlik öncesi açıklama özne Sema Dolgunca, kadınların kendilerini oyun etmelerine vesile vermek ve emin derrace altyapısı talebini yedirmek üzere yola çıktıklarını söyledi.

Acun Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında bisikletin günce hayatın aynı parçası olmasına özen yutmak üzere Derli Toplu Kadınlar Derrace Turu etkinliğinde Türkiye’de ve dünyada binlerce kadının aynı anda ayakçak çevirdiğini dile getiren Ferah, şunları kaydetti:

“Bisikletin hayatın bire bir parçası olmasına dikkat ahzetmek amacıyla planlı Hazır Kadınlar Bisiklet Turu kadınların toplumda daha aşkın görünürlüğünü keşfetmek, kendilerini katakulli etmelerine vesile atfetmek ve emin velespit altyapısı talebini esermek amacıyla düzenlenmektedir. 2013 yılında ilk defa İzmir’de tıpkı takım avrat aracılığıyla planlı Süslü Kadınlar Derrace Turu seçme sene bakir şehirlerin katılımı ile büyüyerek uluslararası ayrımsız bisikletli kadın hareketine dönüştü.”

Gür, sabık sürede İtalya’dan Almanya’ya, Kanada’dan İran’a bir nice ülkede binlerce kadının bisiklete binmeyi öğrenmesine ve velespit kullanımını günce hayatlarına dahil etmelerine açacak olduklarını belirtti.

Açıklamanın peşi sıra etkinliğe katılan bisikletli kadınlar, trafik ekiplerinin nezdinde ayakçak çevirerek, Uğur İlçesinde kâin İçkaleye kadar geldi.

Elazığ

Elazığ’de planlı etkinlikte mülevven kıyafetler giyinen, balon, çiçek ve mütenevvi aksesuarlarla bisikletlerini süsleyici kadınlar, Vilayet uğrunda ayrımsız araya geldi.

Buradan Kültür Otopark’a kadar kaide çeviren kadınların turu, bulaşan kadınlar marifetiyle dahi güzergah boyu alkışlandı.

Apiko Kadınlar Velespit Turu Elazığ Temsilcisi Mehtap Zor, etkinliğin kentte 6’ncısını düzenlediklerini belirtti.

Etkinliği vatandaşların özden karşıladığını rapor eden Ağır, “Kadınların her sosyal etki altında kalmadan derrace sürebileceklerini yayımlamak istiyoruz. Yıl boyunca kadınlarımızı destekliyoruz, bisiklet eğitimiyle, şişman sürüşlerle ve çiftteker almalarını teşvik ederek turlarımıza bitmeme ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: