Afyonkarahisar’da “Bala İhmal, İstismarı ve Dijital Gizlilik Projesi” hayata geçirildi

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı öncülüğünde başlatılan “Yavru İhmal, İstismarı ve Dijital Mahremiyet Projesi” kapsamında tahminî 150 bin öğrenciye terbiye verilecek.

İl Milli Yetişek Müdürlüğünce proje kapsamında aile ayında sarıklı ve velilere 16 saatlik terbiye verildi, şehadetname arz edildi.

Proje çerçevesinde mart ayında evvel özellikle 11 anaokulundaki çocuklara “Ferdî sınırlar, gani temas, keskin temas, ‘hayır’ diyebilme becerisi, çocuk ihmal ve istismarından korunma yolları, ailede gizlilik ve dijital gizlilik” konuları anlatılıyor.

Projenin öncüsü Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, AA muhabirine, son yıllarda çocukların dijital dünyada haddinden fazla aşkın ahit geçirerek ekranlarda geçirdiği sürenin arttığını söyledi.

Ekranlarda çıkan görsel içerikler ile kayıtlı metinlerde dezenformasyonların birlikte olduğunu, çocukların elan bilinçli ağıl getirilmesi gerektiğini vurgulayan Yiğitbaşı, şöyle konuştu:

“Tensel bazlı suçların imdi dijital alanda işlendiğine sıklıkla şahit oluyoruz. Sayısal dünyadaki güvenlikle, mahremiyetle ilgilendiren bire bir seferberlik başlatmak istediğimizi söylemiştik. İkinci aktarılma terbiye öğretimin başlamasıyla projeye çabukluk verdik. Bütün okullarda, öncelikle öğretmenler bu eğitimi aldı. Tabiatıyla bu içeriklerin temas gözyaşı grubuna anlatılması farklı değişik olacaktır. Kendilerini pekâlâ korumaları gerektiği, ekranlarda değişik görüntülerle, pahal şeylerle karşılaştıklarında elbette kendilerini koruyabilecekleri evet da yetişkinlerine bunları çabucak anlatmaları gerektiğiyle ilişkin bazen eğitimler yöneltmek ve inhibütör tedbirler ahzetmek niyetindeyiz.”

Projeyle toplumda farkındalık oluşturuldu

Yiğitbaşı, benzeri anne kendisine projeyi önemsediğini, eğitimlerin toplumsal medyayla ilgilenen lise ve lise öğrencileri için değişik olacağını dile getirdi.

Dijital ekranlardaki bazı görüntülerin öğür zorbalığına nöbet açtığını bildiklerine dikkati çekici Yiğitbaşı, “Proje kapsamında Afyonkarahisar’üstelik 10 bin öğretmen ve 37 bin 142 veliye bu eğitimler verildi. Anaokullarıyla başladığımız gizlilik eğitimini, devlet genelindeki kestirmece 150 bin öğrencimize vermeyi istiyoruz. İnşallah bu seferberlik Afyonkarahisar dışında ayrıksı şehirlere da ulaşır, yayılır.” ifadesini kullandı.

Rehber Hoca Esra Aktürk dahi Vali Yiğitbaşı öncülüğünde başlatılan projenin toplumda farkındalık oluşturduğunu söyledi.

Share: