Afyonkarahisar Azık Kontrol Laboratuvar Müdürü Meram Kuzkale Açıklaması

Afyonkarahisar Gıda Taharri Laboratuvar Müdürü Meram Kuzkale, Afyonkarahisar’bile asıl düzeyde yapılmayan tek analizin kalmayacağını belirterek hedeflerinin 5 bin camekân olduğunu kaydetti.

Azık Taharri Laboratuvar Müdürü Erek Kuzkale yapılan icraat için bilgelik vererek; “Ekincilik ve Orman Bakanlığı Besin ve Kontrol Umumi Müdürlüğü’ ne vabeste yerine; gıda ve yem maddelerinde teftiş, dış alım, ihracat, hususi gönül ve istihsal izni numunelerinin nitelik ve güvenirlik analizleri ve kontrolü ile su, su ürünleri ve su kirliliğinin kontrolü üstüne faaliyette kâin Laboratuvarımız, Afyonkarahisar İlinde azık ve ağızotu analizlerinde akredite biricik yetkili laboratuvar olup Afyonkarahisar, Kütahya ve Çeltek illeri ilkin olmak amacıyla tüm Türkiye’den mevrut numunelerin analizleri yapılmaktadır. 29 Ağustos 2022 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan eliyle resmi açılışı yapılan bakir hizmet binamızda 2022 yılına büyüklüğünde olan bulunan cihaz kapasitesi serencam 1 yılda kısaca 2 katına çıkarılarak yeni çözümleme parametrelerinde dahi bakım vermeye başlamıştır. Yeni hizmet binası, yenilenen cihazlar, bakir atanan ve faziletli lisanslarını tümleç personellerimiz ile kullanılmamış çözümleme parametreleri bünyemize dahil edildiğinden vahit sayımız birimlerde tecezzi ve adam değişiklikleri ile 7’ye matrut olup; moleküler Biyoloji Çözümleme Birimi, Kalıntı Çözümleme Birimi ve Mineral Çözümleme Birimi isimlerinde bakir birimler oluşturulmuştur” dedi.

“Misyon dekoratif sayısını arttırmak”

1750 olan göstermelik sayısının 1 yıl içre 5000’e çıkarılmasını hedeflediklerini belirten Kuzkale, “Afyonkarahisar Azık Laboratuvar Müdürlüğü’nde 27’si beceri, 15’i yönetimsel personel başlamak için değişik unvanlardan (Mühendis, Veteriner Doktor, Biyolog, Kimyacı) 42 can ile bakım verilmekte olup, geçtiğimiz hafta yapılan atamalar ile personel sayımız 47’ye çıkmış olacak. Bakanlığımız Laboratuvar Ast Bina Ihya Projesi dahilinde umumi bütçeden dökme tutarı 11 milyon 219 bin TL mukabele ile toplamda 33 adet alet, aygıt ve takım alımı işlenmiş olup; bu cihazların ayrımsız kısmı Genel Bütçeden İl Özel İdaresine aktarılan 7 Milyon 360 Bin TL ödenekle alınmıştır. bakanlığımız marifetiyle İl Özel İdaresine aktarılan 3 milyon TL ödenekle gurur süreci bitmeme fail cihazların tenkis süreci bütün olup, eksiltme bedeli yerine 500 bin TL’ye elan ihtiyaç vardır. Bu cihazların (ICP/MS ve Real Time PCR) kullanılabilmesi için ara sıra apotr cihazlara elan gerekseme bulunmaktadır. Bu cihazların alımı için bakanlığımızdan bile ivaz talebinde bulunulmuştur. Bu cihazlarla; azık, ağızotu ve sularda uyuşturucu/ alçak uyuşturucu analizleri; antrparantez PCR ile deri ürünlerinde asıl tayini, benzin ürünlerinde soy tayini, soya geni aranması üzere analizler yapılacaktır. Bu cihazların kurumumuza alınması halinde planlanan analizlerle ortalama 1750 olan mostra sayısının 1 yıl zarfında 5 bine çıkarılması hedeflenmektedir” diye konuştu. – AFYONKARAHİSAR

Share: