Ilbay Yiğitbaşı, “Çocuk İhmal-İstismarı ve Sayısal Gizlilik Bilinci” projesi karşı bilgi verdi

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın talimatıyla İl Milli Terbiye Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen “Çocuk İhmal-İstismarı ve Dijital Gizlilik Bilinci” projesi karşı derinti yapıldı.

“Yavru İhmal-İstismarı ve Sayısal Gizlilik Bilinci” projesinin aplikasyon aşamasında sahada canlı yerine fariza fail Afyonkarahisar İl Milli Yetişek Müdürü Miraç Sünnetci “Ocak Okulu” projesi kapsamında konuyla ilgilendiren eğitimlerin de tamamlandığını belirterek 37 bin yetişkinin bilgilendirildiğini vurguladı. Projenin cinsel kimlik, müstehcenlik, akran zorbalığı, gizlilik kadar kavramların insanların hayatında düzlük alması üzerine balaban tıpkısı noktada olduğunu tamlayan Ilbay Yiğitbaşı yapılan çalışmanın sürekliliğine üstelik vurgu yaparak şunları söyledi:

“Henüz evvel de belirttiğim üzere günümüzde gizlilik dijital yollarla çok gösterişsiz ihlal edilebilen bir alan. Çocuklarımıza, gençlerimize mahremiyet kavramını, sonrasında ise sayısal mahremiyeti gani anlatmamız çok heybetli. Mahremiyet ihlalinin hem psikolojik hem türel sonuçlarının doğacağını hoppadak gençler değil yetişkinler bile kazanç etmeli. Bu noktada planlanan ve gerçekleştirilen eğitimlerin berenarı hayır olacağına inancım kamu. Tıpkısı kişinin videosunu, fotoğrafını çekip yayınlamak ve bunun yayılmayacağını ummak; evet birlikte çocuğun eline tutuşturulan sayısal üründe neyle karşılaşacağını öngörememek sonrasında adisyon edilemez hasarlara el açabiliyor. Biz valilik olarak okullarda telefon kullanılmasını kısıtlayacak varyemez tedbirler aldık. Uygulamaya dahi başladık. Eğitimlerimiz öğrencilerimizle devam ediyor, sonrasında velilerimizin, arkası sıra birlikte parçalanmamış kamu personelimizin eğitimleri almasını sağlayacağız. Elimizdeki verilerle üstelik süreci strateji edecek, konuyla ait almamız müstelzim hangi tedarik varsa algı, elimizden geldiğince çocuklarımızı ve tabi geleceğimizi korumaya çalışacağız.”

Vali Yiğitbaşı, toplantıda projenin tamamlayan unsuru adına tanımlayıcı, süreçleri anlatan ve brifing amacı taşıyan broşürlerin ilişkin kurumlar hisse senedi birliğinde tasarlanması, ailelerin eğitimlere katılmasını teşvik edici içerikler hazırlanması ile ait yerine komut verdi. – AFYONKARAHİSAR

Share: