Adıyaman daha konforlu afiyet hizmetine yıpranmamış yatırımlarla kavuşacak

Adıyaman’birlikte 2023’te tamamlanması planlanan 300 yataklı vagon hastane ve ayrıksı esenlik yatırımlarıyla vatandaşlara daha konforlu afiyet hizmeti verilmesi hedefleniyor.

Afiyet Bakanlığına mecbur toplamda 400 akak sayısının bulunduğu Adıyaman’a esenlik alanında bakir yatırımlar yapılıyor.

Mevcut Yetişek ve Araştırma Hastanesiyle vatandaşlara keyif hizmeti sunulan kentte yapımı cemi hızıyla bitmeme fail 300 yataklı vagon Avrat Doğum ve Bala Hastalıkları Hastanesinin ise 2023’te tamamlanması planlanıyor.

Son teknolojinin kullanıldığı hastane sismik izolatörler sayesinde zelzele esnasında da hizmet vermeye bitmeme edebilecek.

Adıyaman İl Keyif Müdürü Erdoğan Sili, AA muhabirine, kentteki sağlık yatırımlarının kamu hızıyla bitmeme ettiğini söyledi.

Kentteki devam eden projeler üzerine vukuf veren Temiz, “İlimizde şu dakika 3’ü hastane, topluluk sağlığı merkezi, mıhlı yaşam merkezi, 4 müstacel esenlik hizmetleri istasyonu, 5 ev esenlik merkezi oluşmak amacıyla toplam 14 proje bitmeme etmektedir. Bu projelerin tıpkısı kısmı tamamlandı özge kısmı üstelik tamamlanma aşamasında. Bunları de güdük süre içerisinde tamamlanıp vatandaşın hizmetine sunulacaktır.” dedi.

Halis, inşaatı süren 300 yataklı vagon Karı Tevellüt ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin 2023’te hizmete alınmasını planladıklarını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“85 bin metrekare vabeste alana erbap olan hastanemiz 300 akak kapasiteli planlanmış olup ihtiyaç halinde 360 akak kapasitesine kadar çıkartılabilecektir. Bu sayrılarevi tamamlandığında bitişindeki Terbiye ve Araştırı Hastanesi Hat Kampüsü ile 165 bin metrekare vabeste alana topluluk kent hastanesi kapasitesinde bir sağlık kompleksi ilimize kazandırılmış olacak.”

“Hastalarımızın yer illere sevkinin önüne geçilecek”

Karı Tevellüt ve Bala Hastalıkları Hastanesi bünyesinde bazı merkezlerin dahi bulunacağını anlatan Öz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yerleşke içerisinde tuluk bebek merkezi olacak. Onkoloji merkezi ise ayrı benzeri çatı kendisine kompleksin içerisinde olacak antrparantez ilimizde ilk defa ışın tedavisi (radyoterapi), ışın etkin iyot tedavisi, sunma encam tanılama yöntemlerinden birisi olan Pozitron Çıkarma Tomografisi (PET-CT) hizmeti birlikte verilecek olup hastalarımızın mekân illere sevkinin önüne geçilecek. Sayrılarevi içerisinde 27 yataklı vagon ana oteline ilaveten 4 yataklı mehtaplı oteli ve 5 yataklı temel neva odası olacaktır. Çocuk ve kullanılmamış doğan kısık bakımına munzam yerine ilimizde ilk kez 12 yataklı vagon kadın veladet erişkin yavaş bakım ünitesi de bulunacak.”

“150 yataklı vagon hastanenin ihalesi yapıldı”

Katışıksız, esenlik yatırımları kapsamında bozuk devlet hastanesinin 22 bin metrekare arsası üzerine inşa edilecek 150 yataklı hastanenin birlikte ihalesinin yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“İhalesi yapılan hastanemiz ayrımsız 300 yataklı Avrat Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi gibi sahip olduğu hareket izolatörleri yardımıyla yer sarsıntısı çabucak de bakım verebilecektir. Hastanede 68 poliklinik, 6 ameliyathane, 20 koskocaman ve kullanılmamış doğan ağır sıklet bakımı, 8 diyaliz marazlı yatağı, 3 veladet salonu, 6 yeşil poliklinik, 32 acil görme, 2 triyaj odası, 10 palyatif hizmet yatağı, 3 röntgen, 1 tomografi, 1 MR odası, 197 vasıta kapasiteli çıplak park bulunacak.”Share: