KTÜ Farabi Hastanesi’nde prematüre ve yenidoğanlar lehçe anesteziyle ameliyat edilebiliyor

Karadeniz Maharet Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi’nde, prematüre ve yenidoğan bebeklerde, bölgesel duyum yitimi ile ameliyatın mümkün olduğu bildirildi.

KTÜ Farabi Hastanesi’nden yapılan yazılı açıklamada, tıbbın ilerlemesiyle veladet haftalarına bakarak er doğan bebeklerin, tıbbi destek, takip ve tedavi ile yaşatılabildiği belirtildi.

Pek çok iş zımnında ameliyat müstelzim prematüre ve yenidoğanlar için anestezinin iri önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, “Geleneksel umumi duyum yitimi, bu takım hastaların bazılarında munzam hastalıklar, aza ve sistemlerin birlik gelişmemesi kadar nedenlerle riskli olabilmekte ve işlemin bu konuda uzmanlaşmış şahıslar tarafından uygulanması gerekmektedir.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, genel duyum yitimi alamayacak, katma sorunları olan hastalar üzere almaşık duyum yitimi tekniklerinin yeğleme edilebileceği aktarılarak, şunlar kaydedildi:

“Genel duyum yitimi alamayacak ve ek sorunları de olan bu hastalar için alternatif anestezi teknikleri, hele ürolojik problemler, kasık fıtığı kabilinden nedenlerle işler olacak bebeklerde yeğleme edilebilir. Hususi deneyim ve eğitim bilimi sayesinde, bu bebekler kaudal ve spinal anestezi kabilinden lehçe duyum yitimi ile umumi anestezi almadan açıkgöz işler edilebilmektedir.”

“Bu yöntemlerle hastalarımız tıpkısı zamanda dert hissetmemektedir”

Açıklamada değerlendirmelerine kayran sunulan Anestezi Bilimi ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Minnettarlık Geze Saatçı, prematüre ve yenidoğan bebekler amacıyla genel anesteziye alternatif olan lehçe duyum yitimi ile üstelik emniyetli anestezinin gibi olduğunu belirtti.

Çocuk hastalar amacıyla ameliyat öncesi, ameliyat süreci ve faaliyetler sonrası titizlik ve tecrübe gerektiğini vurgulayan Saatçı, şu ifadeleri kullandı:

“kasık çatlağı, ürolojik problemler yavru hastalar için faaliyetler öncesi, cerrahi müdahale süreci ve faaliyetler sonrası titizlik ve deneme gerekmektedir. Hele farklı duyum yitimi yöntemleri, bu sürecin abat ve konforlu geçmesine imkân vermektedir. Genel anestezi alması riskli erkendoğan ve yenidoğan bebekler, KTÜ Farabi Hastanesi’nde makbul kaudal ve spinal duyum yitimi kabilinden lehçe duyum yitimi yöntemleri ile güvenle opere edilebilmektedir. Bu yöntemlerle hastalarımız, işler sırasında açıkgöz kalabilmekte ve benzeri zamanda ağrı hissetmemektedir.”

Saatçı, makul vakalarda yapmış oldukları bu yöntemler sebebiyle, bala hastaların ayrıca genel anestezinin istenmeyen etkilerinden masun olduklarını da kaydetti.

Share: