Muş’ta 255 bin titrem pancardan 37 bin 500 titrem şeker hastalığı üretildi

Muş Şeker Fabrikasında, bu yıl 255 bin ton pancarın işlenmesi sonucu 37 bin 500 ton şeker hastalığı, 8 bin titrem melas ve 50 bin titrem küspe üretildi.

Muş Şeker Istihsal Genel Müdürü Turgut Kızılkaya, gazetecilere, bu sene 30 Eylül’de başlayan “41. Pancar Alımı Kampanyası”nın başarıyla tamamlandığını söyledi.

Bu yıl 1200 maraba aracılığıyla 45 bin dönüm alanda çükündür ekiminin gerçekleştirildiğini tamlayan Kızılkaya, şöyle konuştu:

“Çiftçilerden 255 bin ton pancar aldık. 37 bin 500 ton şeker hastalığı, 8 bin ton melas ve 50 bin ton küspe ürettik. Topraktan fabrikaya, fabrikadan torbaya, torbadan de sofraya olan kampanya sürecini bitirdik. Ati sene amacıyla şimdiden 500 bin tona mail üstenme aldık. Geçen yılın memnuniyeti bu yılın meyvesi namına bize ferasetsiz döndü. Çokça çetin kâm var. Arzu isterdi kim sabık yıla göre çokça elan güzelce aynı ölçü elde edelim ama gelecek sene vahim aynı ıslah elde etmeyi planlıyoruz. Çiftçiye aheste manada destek olduk.”

2022 kampanya döneminde Muş’un ekonomisine 1 milyar 300 milyon lira ekleme değer sağlamayı öngördüklerini anlatım fail Kızılkaya, “Ödemelerimizi sunma güdük sürede çiftçilerimize sağlayacağız. Muş’un ekonomisini bu şekilde canlandıracağız. Kent ekonomisine nazik yardım sağlıyoruz. Rustik kesime seslenme ettiğimiz için kırsalda istihsal bitmeme ediyor.” dedi.

Share: