10 yaşındaki bala yerde bulduğu 50 bin TL’lik altını sahibine tasdik etti

Bitlis’in Tatvan ilçesinde zihayat 10 yaşındaki Mustafa Bitirim, yolda bulduğu kestirmece 50 bin TL değerindeki altını sahibine doğrulama etti.

Tatvan’da kıvrak 10 yaşındaki Mustafa Zeki, spor antrenmanından döndüğü tam Hars Mahallesinde yolda kızıl kolye gördü. Altını bulduğu noktada saatlerce sahibini bekleyen bala daha sonraları sahibi ortaya çıkmayınca değerli kolyeyi evine götürerek asıl ve babasına gösterdi. Arkası Sıra ata Mehmet Bitirim altını devir kaybetmeden Tatvan Belediyesi Polis Müdürlüğüne götürdü. Polis Müdürlüğüne B.Ü adlı dinç kadının ayrımsız özellikte bir kolye kaybettiğine dayalı başvurma ettiğini öğrenen Kumarhane, büyük benzeri şenlik yaşadı. Yapılan incelemenin ardından kestirmece 50 bin TL değerindeki zer kolye sahibine tasdik edilirken 10 yaşındaki çocuğun ise duygun davranışı herkese kat sayı oldu.

“Yasak olan benzeri şeyi harcamayız”

Yolda bulduğu zer kolyeyi sahibine teslim ettiği amacıyla çokça bahtiyar olduğunu söyleyen duygun çocuk Mustafa Zeki, “Ego 10 yaşındayım. Spordan gelirken yolda kızıl gördüm. Baktım geçmiş ilkin değerli olduğunu anlamadım. Koşarak eve getirdim ve anneme gösterdim. Annem da babama söyledi. Lahzada zabıta ekiplerine görürdük. Elan sonradan zabıta ekipleri altının sahibini bulduk diye bize söyledi. Altını getirdik sahibine teyit ettik. Yaşıtlarıma yerde bulursanız kimseye ego göstermeyin ve annenizi babanıza gösterin. Ben saçmak istemedim. Yasak olan tıpkı şeyi biz harcamayız. Sahibine doğrulama ettiğim üzere çok mutluyum” şeklinde konuştu.

“Altınları harcasaydım şayet çocuklarımın yüzüne bakamazdım”

Tahminî 50 bin TL değerindeki altını sahibine tasdik ettiklerini söyleyen cet Mehmet Bitirim, “Mustafa akşam zer bulup annesine doğrulama etmişti. Bilahare eşim beni aradı. Ben dahi çarşıdaydım. İşte böyle tıpkısı kızıl bulmuş. Ben bile dedim bunu kaybeden adam şu an ne büyüklüğünde üzülmüştür. Ne tahakküm şartlarda bunu aldı. Bu şeb nasıl yatar diye niteleyerek acilen zabıta müdürlüğüne geldim. Onlar dahi bağlanak numaramı aldılar. Henüz sonra ayrımsız vatandaş başvuruda bulunmuş ve bilgiler doğruydu. Sahibine sağ salim konfirmasyon ettik. Yaklaşık 50 bin TL’lik benzeri değeri var. Haram servet bize çapkın. Kimseye birlikte hovarda. Çünkü o koca çalışmış, biriktirmiş senelerce ihtimal on yıldır çalışıyor. Ancak onu yapmıştır veya biriktirmişti. Ego onu götürüp harcasaydım gönlüm abat olmazdı. Çocuklarımın yüzüne bakamazdım. En iyisi sahibine teslim etmekti ve çokça şükür konfirmasyon ettik gönlümüz şen” diyerek konuştu.

“Çok saf ve hassas benzeri enik yetiştirmiş”

Baba ve çocuğa duyar davranışından ufuk teşekkürname eden Zabıta Amiri Soyluluk Işıkgör üstelik, “Geri 18.00 sıralarında Mehmet Kumarhane arkadaşımız bize geldi. İrtibat numarasını bıraktı. Süs eşyasını bulduğunu beyan etti. Bizim bezgi eşyası hangi olduğunu bilmediğimiz üzere kendisinin birlik numarasını aldık. Sabahleyin tıpkı vatandaşımız geldi. Ben bezek eşyasını kaybetmiş eşim dedi. Biz bile o irtibat numarasından Mehmet Eş’i aradık. Mehmet Komutan sağlıklı olsun duyarlı davrandı. Bezen eşyasının tarihini ve yılını sordu. Alelade akıllıca olduğu amacıyla akşamüstü, eşi geldi. Kimliğinin fotokopisi alarak tutanakla eşine tasdik edildi. beraber Mehmet As’e haddinden fazla teşekkürname ederim haddinden fazla temiz ve duyar ayrımsız çağa yetiştirmiş. Namına ve evladına teşekkür ediyoruz” dedi. – BİTLİS

Share: