Zelenski: Marhanets’e planlı saldırıda 13 can hayatını kaybetti

Ukrayna Izzet Başkanı Volodimir Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği cüretkâr sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu güç atılmak amacıyla 10’dan çok gaileli olduğunu bildirdi.

Ukrayna Mehabet Başkanı Volodimir Zelenski, tün saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında savaşın 168’inci haset geride kalırken, Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği akın sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu güç olmak için 10’dan aşkın yanık olduğunu belirtti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, duyum ve kolluk kuvvetlerinin, Rusya’nın, Dnipropetrovsk bölgesine müteveccih bombardımanını yanıtsız bırakmayacağını belirten Zelenski, “Zalim birlikleri ‘Grads’ füzeleri ile saldırdı. Benzeri Mykolaiv ve Kharkiv’e yapılan saldırılar kabil Zalim terörünün bu eğlenceli tezahürü, Ukrayna’ya askeri yardımın artırılması gerektiğini tıpkısı el henüz kanıtlıyor. Silahlarımız hangi büyüklüğünde güçlüyse ve kullanım alanları hangi kadar genişse, bu kaskatı kavga o kadar tez bitecek” dedi.

“SAVAŞIN HANGI ANT BİTECEĞİ RUSYA’NIN UĞRADIĞI KAYIPLARA BAĞLI”

Savaşın hangi zaman biteceği konusuna bile değinen Zelenski, “Zaman ilişmek istediğim başka ayrımsız bahis de herkesi endişelendiren aynı istifham olan ‘Savaş ne ahit bitecek?’ konusu. Bazıları aylar, bazıları aynı sene bazıları dahi daha fazla süreceğini söylüyor. Ancak bu sorunun cevabı aracısız Rusya’nın uğrayacağı kayıplar konusuna merbut. İşgalciler hangi kadar çokça zayi yaşarsa, topraklarımızı o büyüklüğünde çabuk kurtarabilir ve Ukrayna’nın güvenliğini güvence altına alabiliriz. Devletimizi savunan ve Ukrayna’ya müzaheret fail herkesin düşünmesi müstelzim şey budur: olanaklı olan genişlik balaban kayıpların işgalcilere kuşkusuz verileceği ki sonunda savaşın süresi kısalsın. Yaklaşık 43 bin geberik Rus askeri, Zalim liderliğini savaştan tıpkı yokuş yolu bulmaları gerektiğine kandırma etmiyorsa, göstermek için daha aşkın sonuca gerekseme vardır. Takkadak ayrımsız çevrim içre, işgalciler 9’u Kırım’bile ve yegâne henüz Zaporizhzhia yönünde olmak için 10 savaş uçağını kaybettiler. İşgalciler ayrıca zırhlı vesait, mühimmatlı depolar, geri hizmet güzergahlar gibi konularda dahi kullanılmamış kayıplara maruz kalıyor” şeklinde konuştu.

Share: