Yusufeli’nde İşhan köyünün eskimemiş yerleşme yerine huruç süreci başladı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen, 275 metre eğin yüksekliğiyle koşa eğrilikli beton tümsekli kategorisinde Türkiye’nin bir numara, dünyanın üçüncü arz erdemli barajı olan Yusufeli Barajı’nın suları altında kalacak İşhan köyünün bakir yerleşme yerine nakil süreci başladı.

Toplamda 52 türe sahibinin olduğu köyde 39 adalet sahibine anahtarları teslim edilirken kâh vatandaşlar bakir evlerine taşınmaya başladı.

Artvin Valisi Yılmayan, İşhan köyüne giderek süreç karşı yetkililerden vukuf alırken, vatandaşlarla de ahbapça ederek, murat ve isteklerini dinledi.

Yeni evlerine taşınan vatandaşları evlerinde konuşma fail Doruk, oflaz olsun dileklerini iletti.

Vali Şahika, İşhan köyünde türe sahiplerinin çoğuna açacak tesliminin yapıldığını ve hicret sürecinin başladığını söyledi.

Konutların fiyatının metre kare üzerinden hesaplandığını kaydeden Zirve, Türkiye şartlarında inşaat maliyetleri de ayn önüne alındığında konutların vatandaşlara çakaralmaz ve uygun maliyetlerle verildiğini söyledi.

Bazı hak sahiplerinin ifa gücünün düşük olması nedeniyle zorlandığını kaydeden Şahika, bu konuda üstelik yasalar çerçevesinde ayrımsız mesai yapılacağını belirtti.

Şahika, konutların evvelden yahut 20 senelik süreçte ödeme seçeneğiyle vatandaşlara teyit edildiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Evvelden ödeme gücü olmayanlar 20 senelik ödeme seçeneğini tercih edebilir. İlk 5 yıl ödeme yapılmayacak. O ahit çokça haddinden fazla elan akıllıca olacak. Kimi Zaman vatandaşımız önceden ödeyeyim tapumu alayım diyerek düşündüğü için o parayı toplamada zorlanıyor. Böyle durumlarda önerimiz 20 yıllık ödeme sürecini tercih etmeleri.”

Şahika, bürokratlar ve siyasetçiler yerine vatandaşların mutluluğu ve refahı için eksiksiz gayreti gösterdiklerini rapor ederek, “Vatandaşımız için getirilecek emeksiz bizi bile çok mutlu ediyor. İnşallah temas beraberlikle olan sorunları çözeriz. Evler pahalı değil amma arada bir vatandaşımızın ifa gücü yetmeyebiliyor. Evler haddinden fazla adamakıllı ergin. Vatandaşlarımız daha de güzelleştirecektir.” diye konuştu.

Hak sahiplerinden Sultan Cebbar birlikte eskimemiş evine taşındığı için çok mutlu ve keyifli olduğunu rapor ederek, “Haddinden Fazla sevinçliyim. Devletimiz bu imkanı bize tanıdı. Familya haddinden fazla fena hâlde. Rastgele şeyini haddinden fazla beğendim. İnşallah Allah sağlık adalet verir bizde burada yaşarız.” dedi.

Ziyarete DSİ Havza Müdürü Izzet Tokalak, Yusufeli Kaymakamı Hüseyin Efe, Belediye Reisi Eyüp Aytekin, İl Hususi İdare Umumi Sekreteri Ömer Dereci, İl Genel Sedir Başkanı Furkan Fehmetmek ve değişik ilgililer katıldı.Share: