Yeşil Artvin Derneği Avukatı Sıkıntı, Danıştay’ın Kafkasör Kararını Değerlendirdi: “Artvin Halkı İçin Çok Makro Tıpkı Karar”

AMAÇ İSTANBULLU

Yeşil Artvin Derneği Umumi Heyet üyesi ve avukatı Bedrettin Rehavet, Danıştay 6. Dairesi’nin Artvin Kafkasör Hars ve Turizm Esirgeme ve Hareket Bölgesi sınırlarının daraltılmasına ilişik Cumhurbaşkanı kararının yürütmesini durdurmasının Artvin halkı için çokça muhteşem olduğunu söyledi. Ağırlık, “Bu düz Artvin halkının biricik rekreasyon alanıdır, piknik alanıdır, yaşam alanıdır” dedi.

Resmi Gazete’üstelik 17 Antrakt 2021 tarihinde yayınlanan Reisicumhur kararıyla Kafkasör Turizmi Dulda ve Ihya Bölgesi sınırlarında daraltmaya gidilmişti. Yeşil Artvin Derneği, kararın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle sav açmıştı. Danıştay 6. Dairesi, sabık hafta kararla ait yürütmenin durdurulması kararı vermişti.

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve avukatı Bedrettin Sıklet, kararla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“BU KARAR ARTVİN İÇİN ÖNEMLİDİR”

“Bu düzlük tıpkı zamanda Artvin halkının yegâne rekreasyon alanıdır, piknik alanıdır, dirim alanıdır ve belediyenin tesislerinin üstelik olduğu ayrımsız alandır. Bu alanın sınırlarının daraltılması bizi ve Artvin halkını mağdur eden aynı durumdur. Bu bütün Artvin halkı açısından çokça koca tıpkısı karardır.

“MADEN ŞİRKETİNİN ZORLAMASIYLA ALINMIŞ BİR KARAR”

Demincek Cumhur Reisi kararında turizm alanı sınırlarının daraltılmasının gerekçesi belirtilmemişti ama tığ bu gerekçenin ne sebeple olduğunu biliyoruz. Kararda yazılmayan madde, gerçekte Cerrattepe bölgesinde madencilik yapamaya çalışan Cengiz grubuna ilişik şirketin her an alanı genişletmeye ilgilendiren faaliyeti kapsamında olduğunu biliyoruz ve bu kapsamda turizm alanı sınırlarına denk mevrut alanda 96 noktada taharri başvurularının olduğunu biliyoruz. Bu nedenle birlikte elhak gerçekte eroin şirketinin zorlamasıyla münfail bir karardır. Sıkıntı verici olan husus Cumhurbaşkanlığı makamının bu işlere ve beyaz zehir şirketinin kazanç hırsına cihaz edilmiş olmasıdır. Dolayısıyla Danıştay 6. Dairesi’nde bu durumu görmesi, gerekçesiz namına turizm alanı sınırlarının az daha yarısından fazlasının ortadan kaldırılması yönündeki haksız işlemin iptaline çevrilmiş olarak dahi bu aşamada arz azından yürütmeyi tevkif kararı vermiş olması pespaye haddinden fazla önemlidir. Bu kararında Artvin halkıyla ve hep talih kamuoyuyla paylaşıyorum.”

Share: