Artvin’de Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı düzenlendi

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Tıbbi ve Hoş Kokulu Nebatat İhtisaslaşma Koordinatörlüğünce “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” çalıştayı düzenlendi.

Nihat Gökyiğit Kurultay ve Kültür Merkezi’ndeki çalıştayda, tıbbi ve hoş kokulu bitlilerin ekonomiye kazandırılması amacıyla üniversite bünyesinde yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar görüşüldü.

Artvin Valisi Yılmaz Zirve, açılışta yaptığı konuşmada, ilin varlıklı bitki çeşitliliği bakımından Türkiye ve dünyada önceki sıralarda kayran aldığını söyledi.

Çalıştayın bu zenginliğin mülhak değere dönüşmesi yönünde atılmış koca adımlardan biri olduğunu belirten Doruk, bu çalışmalarla bitkilerin hemen doğayı süslemekle kalmayıp insanlığın kuma paydasına bile yardım sunacağını rapor etti.

Doruk, AÇÜ’nün tıbbi ve aromatik nebatat alanında önsezi üniversitesi olmasının bu noktada ellerini güçlendirdiğini kaydederek şöyle konuştu:

“İlimizdeki tıbbi hoş kokulu nebat potansiyelinin ortaya çıkarılmasından başlayarak bitmeme edecek tüm sürecin üniversitemizce başarıyla yönetileceğine samimi inanıyorum. Günün böylece hem mıntıka hem de mutluluk ekonomimiz kazançlı çıkacaktır. Bizler üstelik bu alanda üzerimize düşen mecmu görevleri inceden inceye namına getireceğiz. Türkiye Yüzyılı’nın Artvin namına şeş çizilecek değerlerinin başında tıbbi ve aromatik bitkiler geliyor. Tıbbi ve hoş kokulu nebatat sahasını ekonomik değere dönüştürebilirsek Artvin’in seçme şeyini bir kenara koyun, bir tane başına Artvin’i ve çevresindeki birkaç ili ekonomik açıdan çok elan ileriye götürebiliriz.”

AÇÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Atakan Öztürk ise tıbbi hoş kokulu bitkilere talebin, bu alanda global ölçekte nazik tıpkısı münasebet oluşmasına illet olduğunu anlattı.

20 sene önce 60 bilyon dolar olan tıbbi ve aromatik nebat pazarının zaman 120 milyar dolar civarında olduğuna belen fail Öztürk, “Her sene yüzde 10 civarında nema eğilimindedir. Tıbbi ve aromatik nebatat açısından varlıklı ülkemizin bu pazardan aldığı nasip 300 ile 600 milyon dolar kendisine adisyon ediliyor. Bu rakamlar bu pazardan almamız gereken payın haddinden fazla çok altındadır. Ülkemiz için tıbbi ve hoş kokulu nebatat soylu erki açıdan değerlendirilmeyi muntazır mehabetli bir okazyon alanıdır.” dedi.

“Toprak hoş kokulu bitkiler konusunda zengin aynı coğrafya”

AÇÜ Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Eksiksizlik Sim, 2020’de tıbbi ve hoş kokulu bitkiler alanında his üniversitesi seçilen AÇÜ’nün Türkiye’deki 22 önsezi üniversitesinden biri olduğunu aktardı.

Tıbbi ve aromatik bitkilerin tılsım ve kozmetik endüstri üzere nazik öneme erbap olduğunun altını çizen Sim, “Bölge aromatik bitkiler üzerine varlıklı aynı coğrafya. Buna bilimsel çalışmalarla dikkati çekersek iç ve dış piyasada cümbüş artacak, mıntıka mali ayar kazanacaktır. Bölgesel odaklı hedef farklılaşması bağlamında tıbbi ve aromatik bitkiler alanında Cumhurbaşkanlığı Izlem ve Bütçe Başkanlığı tarafından kabul edilmiş 25 milyon lira bütçeyle 9 ihtisaslaşma projesi yürütüyoruz.” diyerek konuştu.

Gümüş, AÇÜ bünyesinde söz konusu alanda ihtisaslaşmaya ilmî anne oluşturması üzere kurulan Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Araştırma Merkezi ile Tıbbi ve Hoş Kokulu Nebatat Aplikasyon ve Araştırma Merkezinde faaliyetlerin sürdüğünü bile kaydetti.

Share: