Türkiye’nin yerel peynirleri Kars’taki festivalde tanıtıldı

Kars’ta, Valilik, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kars Tecim ve Endüstri Odası iş birliğinde planlı “Peynir Festivali”nde yerel peynirler tanıtıldı.

Yurdun muhtelif ülke ve yörelerinde üretilen peynirler, site merkezindeki Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde kurulan stantlarda vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivalde, lokal peynirler bire bir araya getirilerek peynirlerin bilinirlik düzeyinin artırılması, işaret oluşturulması ve pazarlanması amaçlanıyor.

“Peynirlerin kralı” yerine aşina gravyer peyniri özellikle kalkmak için bir nice çeşidin üretildiği Kars’taki festivalde, Bitlis, Van, Batman, Bingöl, Muş, Karaman, Hakkari ve Türkiye’nin ayrımlı illerinden getirilen yaklaşık 50 peynir çeşidi tanıtıldı.

SERKA Umumi Sekreteri Nurullah Kara, AA muhabirine, Kars’ın peyniriyle markalaşmış tıpkısı şehir olduğunu tabir ederek, “Kısaca 30 peynirin üretildiği Kars’ta, bu alanda markalaşmayı elan doğacak çekmek, uluslararası boyuta vurmak istiyoruz. 2019’da ilkini gerçekleştirdik, pandemi dolayısıyla 2.’sini bu sene yaptık. Amacımız anadan görme kuzuluk getirip ulusaldan arsıulusal boyuta çıkartmak.” diyerek konuştu.

Festivali büyüterek dünyada gürültülü getirecek ayrımsız ağıl getirmeyi amaçladıklarını anlatan Esmer, “Burada 50 tür peyniri tanıtıyoruz, vatandaşların ilgisi berenarı gür. Fesstivali turizm materyali adına Kars’ın turizm değerleri arasına örtmek istiyoruz.” dedi.

Festival, konserle sona erdi.

Share: