Kayseri’de 35. Ahilik Haftası kutlamaları başladı

Kayseri’bile, 35. Cömertlik Haftası kutlamaları, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Bir hafta sürecek etkinliklerin önceki gününde, Kayseri Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Şeyhi Odakır ve beraberindekiler, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Heyet daha sonradan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’i makamında görüşme etti.

Kardeş Evran Müzesi uğrunda bitmeme eden etkinliğe, Çiçek ve Odakır’ın beraberinde Kayseri Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, kaza şehremaneti başkanları, iklim müdürleri ve esnaflar katıldı.

Çiçek, burada yaptığı konuşmada, Ahiliğin barındırdığı değerlerin, icap Türk kültürünün gerekse dahi İslam dininin özünde var olan ilkelerin birleşiminden ortaya çıktığını söyledi.

Ahiliğin, bereketli ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, insana dayalı hep iyice huyların birleştiği sosyoekonomik bire bir akort olduğunu anlatım fail Çiçek, “Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyeleriyle Kardeş Evran tarafından kurulan Cömertlik örgütlenmesi, Alevi-Bektaşi Mütedeyyin Türkmen halkın konferans, tecim, iktisat alanlarında rehberi olmuştur. İçinde bulunduğumuz zamanlar bu zümre değerlerimize ihtimal dahi arz çokça sahip çıkmamız gereken dönemlerdir.” diye konuştu.

Büyükkılıç ise Kayseri denilince akla ticaret, esnaflık ve hayırseverliğin geldiğini vurgulayarak, Cömertlik kültürüyle yetişen esnafın helalinden kazanıp, helalinden harcama prensibini benimsediğini dile getirdi.

Program, “yılın Ahisi”, “yılın kalfası” ve “yılın çırağına” kaftan giydirilmesi ve sıkma kuşandırılmasıyla sona erdi.

Share: