Vekil Birim Kirişci, hayvancılık destek ve karkas çalım fiyatlarını açıkladı Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye genelinde hayvan başına 370 lira olan buzağı desteğini 500 liraya yükselttiklerini, bakanlığın yetiştirici bölgesi yerine belirlediği 22 ilde yetiştiricilere buzağı başına 900 liralık ifa yapacaklarını söyledi.

Kirişci, Mehabet Su İşleri 24. Toprak Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda düzenlenen Tarım Devir Temsilcileri Toplantısında, hububat koridorunun dünyaya kattığı önemden bahsetti.

Yapılan tahıl koridoru anlaşmasıyla Türkiye’nin küresel bire bir aktör konumunu ortaya koyar hale geldiğini anlatım eden Kirişci, “Bundan Sonra tanklar, toplar ve tüfekler de bazen ara sıra ürünlerin karşısında diz çöktü. Neyin önünde, gıdanın uğrunda diz çöktü. Tarımın önünde diz çöktü. Tarım hepsinin önüne geçti.” dedi.

“Bu sene ki ödeneğimiz 39,2 bilyon lira”

Kirişci, ülkede üreticilerin ürettikleri ürünlerden habersiz olan evet dahi bunu isteyerek adına görmezden gelen çevrelerin bulunduğunu, gelişigüzel şeye rağmen müstevli süreci de dahil gelmek üzere Türkiye’de tarımsal üretimin devam ettiğini vurguladı.

Global oyuncu olmanın gereklerini, tarımda da daha nazik olmanın şartlarını oluşturup buna bakarak da misil yürünmesi gerektiğini tabir eden Kirişci, şöyle konuştu:

“Bu anlamda bu yıl ki ödeneğimiz 39,2 bilyon lira. Bu sadece bizim verdiğimiz tarımsal destekler. Yani Ekincilik Bankasının akim faizli itimat verdiğini düşünün. Yüzde 80 pahalılık olan tıpkısı ülkede sıfır faizli size kredi veriliyor. Bu kredinin sübvansiyonu tıpkısı şekilde ayrımsız bindi değil midir? Olur destektir. TMO rüşvet desteği verdi, ekmek yapımı üzere, un sanayisine sübvansiyonu amacıyla buğday verdi. Onlar dahi onu un yaptı, unu götürdü fırıncıya verdi. Burada dahi bir sübvansiyon var. Burada birlikte yeniden TMO’nun yüklendiği benzeri mali abra var. Bu yüklerin hepsini aynı topladığınızda gösterişli manada benzeri bindi vermiş oluyoruz. Bu desteklerin durumunda, anlamlı ve üretici vasıtasıyla kırıcı manada hissedilebilir olması gerekiyor. Şayet hissedilmiyor ise o antlaşma biz kişi sistemimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Mademki global tıpkısı oyuncu olacağız bunları birlikte adına getirmemiz gerekiyor.”

Kent tarımının önemine dikkati çeken Kirişci, Kars örneğini vererek, yemeden içmeden burada hayvancılık yapmanın yeterli olmayacağını belirterek, bitkisel üretim alanında birlikte kentlerin kendini tanıtlamak zorunda olduğunu belirtti.

Krişci, sertifikalı üretimin önemini vurgulayarak, “Sertifikalı tohumluğun yaygınlaşmasını istiyoruz. Sertifikalı tohumluk 20 yılda 13 ikmal artım göstererek 215 milyon dolar gibi benzeri dirimlik edilmeye başlanmış. Bu anlamda 24 lira olan buğday, rüşvet, çavdar, yulaf, çeltik kabilinden tohumlar üzere bu desteği dekar başına 50 liraya çıkardık. Yüzdelik 108’lik benzeri çoğalma gerçekleştirdik.” dedi.

2022 hayvancılık destekleri belli oldu

Nazır Kirişci, 2022 yılı tutma kararnamesi kapsamında, şu bilgileri verdi:

“Türkiye genelinde efsanevi başına 370 lira olan buzağı desteğini 500 liraya yükseltiyoruz. Buna ilave kendisine, Antrparantez Türkiye genelinde eğreti tohumlamadan doğan buzağılara ilave 200 liralık ödeyeceğiz. Bakanlığımızın üretici bölgesi namına belirlediği, Kars’ın de bulunduğu 22 ilde buzağı başına ilave 100 liralık olan desteği yüzde 100 artırarak 200 liraya yükseltiyoruz. Yani 22 ilde yetiştiricilerimize buzağı başına 900 liralık ödeyeceğiz. Türkiye genelinde küçükbaş güruh ilave desteğini 125 liradan 200 liraya çıkarıyoruz. Türkiye genelinde güruh yöneticisi desteğini, derinti yöneticisi filan mı olsak. Çoban demeyelim. Güdücü dediğimizde kayırıcı inciniyor. Güruh yöneticisi diyelim. Yüzdelik 100 artırarak pres başına 6 bin liradan 12 bin liraya çıkarıyoruz.”

Karkas çalım fiyatları açıklandı

Karkas maliyetleri ve piyasadaki fiyat gelişmelerin Ten ve Süt Kurumu vasıtasıyla sonsuz strateji edildiğini anlatan Kirişci, dana karkas gelgel fiyatlarının son iki gündür tedenni trendine girdiğinin gözlemlendiğini belirtti.

Artışları açıklayan Kirişci, şunları kaydetti:

“Dana karkas kurum fiyatlarını kilogram başına 2 lira artırılacaktır. Prim ve desteklerle birlikte dana karkasın kilogramını 94 liraya satan besiciler, bu artım ile alay malay 96 liraya satabileceklerdir. Güzel olsun. Deri ve Benzen Kurumu birlikte bu tutardan gurur yaparak fiyatların maliyetlere bakarak oluşmasına yardım sağlayacaktır. Küçükbaş hayvancılıkta ise otlak dönüşleri koparmak üzeredir. Bu kapsamda dahi kuzu karkas gelgel fiyatlarımızı 2 teklik artırıyoruz. Sonunda, kuzu karkasın kilogram çalım fiyatı 90 liradan 92 liraya çıkmaktadır. Müstahsil kardeşlerimizin cebin terine ve emeğine sahip geçmek namına dönemsel kendisine bu kök iyileştirmeleri yapmaya bitmeme edeceğimizi alelhusus göstermek istiyorum.”

Bakan Kirişci’nin konuşmasının arkası sıra derinti basına tutkun devam etti.

Share: