Tezgahlardaki balık bolluğu esnaf ve vatandaşın yüzünü güldürdü

Tezgahlardaki balık bolluğu esnaf ve vatandaşın yüzünü güldürdü

AKSARAY Aksaray’da tezgahlardaki balık bolluğu hem balıkçı esnafının hem birlikte vatandaşın yüzünü güldürürken, hamsi sezonun arz çok kâin ve satılan balığı oldu.

Aksaray’da balık tezgahlarındaki palamut bolluğunun ardından hamsi, istavrit ve çinekop bolluğunun başlamasıyla gelişigüzel hem esnafın hem bile bereket dolayısıyla fiyatların düştüğünü gören vatandaşların yüzü güldü. Bolluktan geçmiş kilosu 70 ile 75 TL’den satılan hamsi ve istavritin kilosu 50 TL’ye büyüklüğünde düşerken, 150 ile 160 TL’den satılan çinekop 100 TL’den satılmaya başlandı. Fiyatların düştüğünü gören vatandaşlar tezgahlarda yoğunluk oluşturdu. Yoğunlukta ise sezonun sunma çok mevcut ve satılan balığı hamsi oldu. Sabahın er saatlerinde başlayan balık satışları akşam saatlerine kadar devam ederken, kilolarca balık alıcısıyla buluştu.

Bu zaman tezgahta hamsi, istavrit ve çinekop bolluğu olduğunu belirten Balıkçı Kağan İnç, “Hamsi eli nimetli şu zaman, palamut boldu. Palamut’un bolluğu bittikten sonra hamsinin bolluğu bitmeme ediyor. Şu dakika hamsi bollaştı ve alelhusus Karadeniz hamsisi gelmeye başladı. Tezgahlarımızda hamsiler fena hâlde, istavrit, çinekop balık bolluğu var bu yıl. Halkımız yesin. Balıklar zinde kendisine seçkin bölüm geliyor. Fiyatlar 50 liralık hamsi, çinekop 100 teklik, istavrit 50 liradan satılıyor. Hamsi, istavrit, çinekop, palamut ve ala var. Sabahleyin saatlerinde başlıyoruz satışlarımıza akşama büyüklüğünde satışlarımız devam ediyor. Bereketli hamsi satılmaktadır. İstavrit verimli, çinakop artağan, Karadeniz balığı olduğu üzere lezzetli balık bunlar. Hamsiyi tava yapıyoruz, burada pişirip halkımıza sunuyoruz. Aksaray halkı balık seviyor” dedi.

Bolluğun içre hamsi fiyatını makul bulduğunu anlatan Hasan Canlıer (61), “Zaman alışverişe çıktık. Canımız hamsi istedi. Cenabıhak izin verirse hamsinin bile bolluğundayız. Karadeniz’den mevrut hamsiden şu anda alıp aşındırmak istiyoruz. Canımız istedi, hep ümmeti Müslümana balığı yiyin derim. Fiyatlarda gür dümen haysiyet. Bu bolluğun ortamında bol” diye niteleyerek konuştu. Ahmet Ateş Parçası ise “Azıcık fiyatlı ama bu zamana bakarak da olacak o kadar. Ara Sıra düşüyor arada sırada yükseliyor balık fiyatı kavi sabit olmuyor. Sen yeter kim paradan malumat ver. Sıkı diye niteleyerek bir husus namevcut elhamdülillah memlekette mal mübarek olacak. Ben burada tıpkısı savuşturmak arası palamut yedim. Çocuklara üstelik 1 kilogram hamsi aldım eve götürüyorum” dedi.

Share: