Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Kars’ta konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye’nin tarımsal ve hayvansal üretimde balaban ayrımsız noktada olduğunu, ülkelerin kendine yeterliliğini sağlaması amacıyla şehirlerin konusunda nazik fariza düştüğünü belirtti.

Bakan Kirişci, Kars Kafkas Üniversitesi Baytarlık Fakültesi Prof. Dr. Necdet Leloğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen, Türkiye’dahi oğulcuk transferinden ilk defa doğan Beefmaster ırkı buzağılarının lansman etkinliğine katıldı.

Kirişci, buradaki konuşmasında, kırsaldan kente göçün farklı sorunları ortaya çıkardığını, kırsal alanlardaki nüfusun şanlı ölçüde azaldığını aktardı.

“Şehirde umut var, ati var” diye kırsalı metrukiyet etmenin, bu ülkenin yaşadığı zorlu çok sorunun esasını oluşturduğunu dile getiren Kirişci, şöyle konuştu:

“Kentlerdeki karmaşa, kadına olan hız, insanlar arasındaki geçimsizlik, benzeri öz olduğunda elini beline atıp silahına sarılarak karşısındaki insanlara gayret uygulama, saldırma bunların beraberinde kırsaldan gelenler ile kenttekilerin benzeri arada yaşamasından kaynaklı çatışma var. Bu çatışmadan hangi kırsalı tecezzi edenler bahtiyar, ne da kendini o kentin asli unsuru yerine görenler. Tabi tarımsal üretimde suratsız yönde sıklet oluşturuyor.”

Kirişci, kırsaldan kente barhana olmasına rağmen, Türkiye’nin zirai üretiminde son 20 yılda sayısal anlamda nazik tıpkısı artış sağlandığını rapor etti.

Ülke genelinde bitkisel ve hayvani üretimde başarının mecburi olduğunu vurgulayan Kirişci, şunları kaydetti:

“Dünyada artık sistem yerelden kalkınmaya nazik ehemmiyet veriyor. Bu bağlamda bire bir ülkelerin kendine yeterliliği ne büyüklüğünde önemliyse, şehirlerin üstelik kendine yeterliliği olmalı. Buradan hareketle hayvancılık üstüne Kars’ta hayvancılık üstüne nazik başarısı var ama Kars’ın henüz bereketli şeyler yapmasına mani değil. Üniversitemizin bu çalışmasını üstelik yıllardır benim sebep açıklık intaç edemedik diye aklıma geldikçe düşündüğüm tıpkı aksiyon. Zaman az buçuk henüz derinliğine düşünme fırsatı buldum. Bu çalışmanın elan doğacak taşınması üzere vekillik adına bütün desteğimizi sürdüreceğiz.”

Konuşmaların arkası sıra Kirişci, Baytar Fakültesi çiftliğindeki mevlit fail hayvanların bulunduğu alanda tetkik yaptı.

Share: