Uzmanların yaptığı uyarılar Adana’da hastalık yarattı! Vatandaşlar korkudan evlerine dönemiyor

Kahramanmaraş merkezli, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin etkilediği kentlerden Adana’da havza halkı toplanma alanlarında, otağ kentlerde gecelemeye başladı. Kentte kısaca 1 hafta sonra birçok kişi evlerine kalın kafalı döndü. Hatay’ın Develik ve Samandağ ilçelerinde 20 Şubat’ta meydana mevrut depremlerin arkası sıra gene bire bir korkuyu zinde mıntıka halkı evlerinden çıkıp yeniden toplanma alanlarında gecelemeye başladı. Uzmanların, ‘Adana merkezli yer sarsıntısı’ uyarılarının ardından tedirginliği artan çoğu hayat, evlerine dönmekten korkuyor. Birçok Adanalı ise mekân kentlerden Mersin Ağacı ilkin kalkışmak amacıyla plato ve yazlık bölgelere gittiğinden kentte alelhusus ana yol ve sokaklardaki uysallık özen çekiyor.

“BU PSİKOLOJİYLE EVİME DÖNEMEM”

6 Şubat’taki depremlerin arkası sıra form Çukurova ilçesinde fuar alanına sığındıklarını, 16 Şubat’ta ise eve döndüklerini belirten Asiye Adıyaman, “Eve dönmüştük ama Hatay depremi olunca kafasız buraya geldik. Bu kapsam bizi çokça ızdırap etkiledi. Psikolojik kendisine tamam durumdayız. Tıpkısı çıkmazın içerisinde hissediyoruz. Evimize gidemiyoruz. Kaygılarımız sırtımızda koca tıpkısı abra oldu. Evimde hasar bulunmayan amma bu psikolojiyle evime dönemem” diye konuştu.

“DÜŞÜNDÜKÇE TANSİYONUM YÜKSELİYOR”

Fuar alanında annesiyle geceleyen Çokşükür Karataş ise deprem korkusundan psikolojilerinin bozulduğunu belirterek, “Son depremde yine evden kaçtık. Adana’da 28’inde yer sarsıntısı olacak söylentileri var. Düşündükçe tansiyonum yükseliyor” dedi.

Evlerine çalmak istediklerini ancak karmakarışık olduklarını dile getiren Yağmur Aktürk ise olabilecek aynı farklı depreme, evlerinin dayanıp dayanmayacağı üstüne emin olamadıklarını belirtti.

Share: